Wprawdzie tych, którzy rezygnują z amerykańskiego obywatelstwa jest niewielu – nieco  ponad tysiąc osób w II kwartale 2013 r. wobec sześciu milionów Amerykanów mieszkających za granicą – to liczba ta wzrosła w tym roku. Główną przyczyną zrywania więzów z USA jest Foreign Account Tax Compliance Act, czyli Fatca, który wymaga od zagranicznych instytucji ujawniania amerykańskiemu rządowi aktywów posiadaczy zielonych kart i obywateli USA.

Celem Fatca jest wykrywanie ludzi, którzy unikają płacenia podatków za pomocą zagranicznych instytucji inwestycyjnych.

W celu uniknięcia uciążliwości podatkowych coraz więcej bogatych Amerykanów w Azji i posiadaczy zielonych kart bada możliwości zrezygnowania z obywatelstwa USA lub oddania zielonej karty. Niektórzy obywatele USA utrzymują, że irytuje ich coraz więcej papierkowej roboty, bo przepisy zobowiązują mieszkających za granicą Amerykanów do drobiazgowego deklarowania zasobów finansowych i innych aktywów. A obywatel Hongkongu płaci 15 proc. podatku dochodowego.

Amerykański Kongres szacuje, że  unikanie płacenia podatków przez obywateli USA naraża budżet federalny na straty rzędu 100 mld USD rocznie.