The Wall Street Journal: Ostatnia szansa na system finansowy dla Europy

Najbliższa jesień uwieńczy albo przerwie wysiłki Unii Europejskiej zmierzające do stworzenia jednolitego systemu finansowego.

Aktualizacja: 08.02.2017 11:00 Publikacja: 27.08.2013 06:00

The Wall Street Journal: Ostatnia szansa na system finansowy dla Europy

Foto: AFP

To ostatnia szansa na podjęcie decyzji w sprawie przyjęcia postkryzysowego prawa i strategii dla strefy euro, zanim unijne instytucje całą swoją uwagę skupią na wyborach wyznaczonych na 2014 r.

Komisja Europejska, organ wykonawczy strefy euro, przygotowuje wiele propozycji dotyczących rynku finansowego. Prace nad niektórymi z nich trwają już od kilku lat. Teraz państwa członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski pochylą głowy nad nowym prawem bankowym.

Komisja ma nadzieję, że obie te instytucje zgodzą się na uchwalenie nowego prawa lub przynajmniej ustalą formalne stanowisko wobec projektów, zanim parlamentarzyści przystąpią do kampanii przed majowymi wyborami.

Jeśli nie, to oczekujące na rozstrzygnięcia projekty przepadną po rozwiązaniu Komisji i parlamentu po wyborach, co dla przeciwników zmian – od branżowego lobby po krajowe rządy – stworzy doskonałą okazję do odesłania ustaw z powrotem na szczebel komisji pracujących nad projektami, co może oznaczać opóźnienie zmian w prawie o kolejne lata.

Pierwsza z przygotowanych regulacji stanie na porządku dziennym już 4 września i będzie dotyczyła funduszy rynku pieniężnego. Regulacja ta jest częścią szerszej kampanii mającej na celu wyciągnięcie z cienia działalności kredytowej prowadzonej przez firmy niebankowe. Fundusze te są popularne wśród spółek i inwestorów szukających bardziej zyskownych niż depozyty bankowe sposobów lokowania pieniędzy, które w dodatku można wycofać w krótkim terminie i bez ograniczeń.

Komisja uważa, że bezpieczeństwo tych lokat jest iluzoryczne i ze fundusze rynku pieniężnego narażone są na takie samo ryzyko strat i wywołanie paniki wśród inwestorów jak inne instytucje finansowe. Proponowane przepisy zmuszałyby fundusze do tworzenia zabezpieczeń kapitałowych i ograniczałyby ich praktyki inwestycyjne.

Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową