The Wall Street Journal: Mercedes wygrał w Paryżu

Francuski najwyższy sąd administracyjny unieważnił obowiązujący od trzech miesięcy we Francji zakaz sprzedawania tam nowych mercedesów wyposażonych w klimatyzację, której płyn chłodniczy uważany jest za potencjalne źródło gazów cieplarnianych.

Aktualizacja: 08.02.2017 10:35 Publikacja: 29.08.2013 06:00

To najnowszy zwrot w tym sporze, który jest mieszaniną protekcjonizmu, polityki klimatycznej i biurokracji Unii Europejskiej.

Decyzja francuskiego sądu to niewątpliwe zwycięstwo Daimlera, który tracił na zakazie sprzedaży tam nowych mercedesów, ale jedynie tymczasowe. Ostateczne rozstrzygnięcie kwestii, czy mercedes będzie mógł używać tego kontrowersyjnego chłodziwa, w dużej mierze zależy od stanowiska Komisji Europejskiej, organu wykonawczego Unii.

W tle francusko-niemieckiego sporu toczy się bowiem szersza batalia o to, jak twarde stanowisko powinna zająć Unia wobec emisji gazów cieplarnianych i jak dużo swobody w tej kwestii Komisja powinna pozostawić poszczególnym krajom członkowskim. Francja chce wprowadzenia ostrzejszych ogólnych standardów, bo takie stanowisko w rezultacie faworyzuje małe samochody produkowane przez francuskie firmy motoryzacyjne.

Natomiast Niemcy walczą o odłożenie wprowadzenia niektórych ograniczeń emisyjnych w obawie, że ugodziłoby to w interesy ich czołowych producentów, takich jak Daimler czy BMW, które wytwarzają paliwochłonne pojazdy.

Oba kraje usilnie pracują nad tym, by unijne regulacje odpowiadały ich interesom.

– Więcej w tym wszystkim politycznego siłowania się niż czegokolwiek innego – powiedział  Carlos da Silva, analityk z firmy IHS Automotive, odnosząc się do sporu o płyn do klimatyzacji. – Mercedes stał się jedynie kozłem ofiarnym w tej sprawie, której zasięg jest o wiele szerszy – dodał.

2013 Dow Jones & Company, Inc.All Rights

To subscribe to The WSJ Europe: www.wsjeuropesubs.com

Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową