Twitter wszedł na giełdę z wielkim hukiem

Akcje portalu społecznościowego mocno zyskiwały tuż po debiucie. Popyt na te papiery był bardzo duży, choć spółka nie wypracowuje zysku.

Aktualizacja: 11.02.2017 09:27 Publikacja: 08.11.2013 05:00

Dick Costolo, prezes Twittera

Dick Costolo, prezes Twittera

Foto: Bloomberg

Długo oczekiwany debiut Twittera rozpalił rynek. Ten popularny portal społecznościowy sprzedał 70 mln akcji w cenie 26 USD za sztukę i zebrał z rynku 1,82 mld USD. To drugie pod względem wielkości IPO amerykańskiej spółki technologicznej w historii (porównanie z innymi ofertami spółek z branży w ramce poniżej). Kurs akcji Twittera zyskiwał na początku sesji w Nowym Jorku aż 73 proc.

Rosnący biznes

Popyt na akcje Twittera przewyższał podaż już na początku procesu zapisów na te papiery. Początkowo spółka wyznaczyła widełki cenowe akcji na 17–20 USD. W poniedziałek podwyższyła je jednak do 25 USD za akcję, a w nocy ze środy na czwartek ostatecznie wyznaczyła cenę wynoszącą 26 USD za akcję.

– Mogli zażądać jeszcze więcej za swoje udziały, ale nie chcieli powtórki z tego, co dotknęło Facebooka, którego akcje po ofercie publicznej przez dłuższy czas mocno traciły – twierdzi Lawrence Haverty, zarządzający funduszem w firmie Gamco Investors.

Duże zainteresowanie ofertą publiczną jest zrozumiałe. Twitter to drugi pod względem wielkości (po Facebooku) portal społecznościowy na świecie. Posiada on ponad 550 mln użytkowników, z czego nieco ponad połowa przypada na USA. Choć firma ponosiła przez ostatnie kwartały stratę netto, jej przychód rośnie – sięgnął on 534,5 mln USD w roku rozrachunkowym zakończonym 30 września. Analitycy doceniają również to, że Twitter jest coraz mocniej obecny w rynkowym segmencie internetu mobilnego. – Twitter jest bardziej akceptowalnym narzędziem biznesowym niż Facebook i jest bardziej mainstreamowy niż Linkedln. Twitter ma przewagę nad Facebookiem jako medium relacjonujące wydarzenia w czasie rzeczywistym, a 65 proc. jego przychodów pochodzi od użytkowników wchodzących na portal za pomocą telefonów komórkowych. W przypadku Facebooka jest to tylko 41 proc. Twitter nie osiąga jeszcze zysków, ale rośnie szybciej, niż rosły Facebook i LinkedIn – mówi „Parkietowi" Ashraf Laidi, strateg z City Index.

– IPO Twittera jest równie znaczące jak oferta Facebooka. Można się spodziewać, że wiele innych spółek zorientowanych na konsumentów w internecie będzie chciało pójść w ich ślady – prognozuje Ted Hollifield, partner w firmie Alston & Bird.

Zysk właścicieli

Na pewno debiut Twittera mocno wzbogaci współzałożycieli tego serwisu. Spośród nich najwięcej akcji spółki posiada Evan Williams, prezes Twittera do 2010 r. Jego 12-proc. pakiet udziałów jest wart blisko 1,5 mld USD. Akcje należące do Petera Fentona, członka rady nadzorczej Twittera, warte były (według ceny z oferty) 820 mln USD, a papiery innego współzałożyciela tego portalu, Jacka Dorseya, są warte 610 mln USD. Obecny prezes Dick Costolo może zarobić na akcjach 330 mln USD.

[email protected]

Akcje z wyższą wyceną niż papiery konkurentów

Twitter zdołał zebrać z rynku 1,82 mld USD, czyli prawie tyle,  ile Google w 2004 r. (1,9 mld USD).  Jego debiut jest największym IPO spółki technologicznej, odkąd w zeszłym roku Facebook sprzedał swoje akcje za 16 mld USD.  Twitter zebrał w ramach oferty publicznej więcej pieniędzy niż w 2011 r. Zynga (1 mld USD), Groupon (700 mln USD) czy LinkedIn (353 mln USD). Zainteresowanie inwestorów okazało się bardzo duże, choć akcje Twittera są stosunkowo drogie. Spółka jest wyceniana wyżej niż jej najwięksi konkurenci. Już przy cenie z oferty publicznej wynoszącej 26 USD współczynnik C/Z (dla zysku prognozowanego na 2014 r.) wynosił 12,4, a dla ceny z otwarcia notowań (45 USD) ponad 21. Dla akcji Facebooka (według kursu z początku czwartkowej sesji w Nowym Jorku) wskaźnik ten sięga 11,6, a dla papierów portalu społecznościowego LinkedIn 12,2.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.