The Wall Street Journal: Sekret niemieckiej nadwyżki

Dyskretna, ale rozległa sieć placówek promujących niemiecki eksport pomaga zwiększać nadwyżkę handlową między największą europejską gospodarką a innymi krajami używającymi euro, która to nadwyżka spowodowała zarzuty, że nastawiona na eksport polityka gospodarcza Niemiec narusza interesy ich sojuszników ze strefy euro.

Aktualizacja: 11.02.2017 09:06 Publikacja: 20.11.2013 05:00

The Wall Street Journal: Sekret niemieckiej nadwyżki

Foto: Bloomberg

We wrześniu niemiecka nadwyżka na rachunku obrotów bieżących wzrosła o prawie 18 proc. w stosunku rocznym, a całej strefy euro zwiększyła się o niecałe 4 proc. do 13,7 mld euro. To mniej niż nadwyżka samych Niemiec, która wyniosła 20 mld euro.

Wobec takich danych Komisja Europejska zapowiedziała, że sprawdzi, czy tak niezrównoważony niemiecki bilans handlowy nie szkodzi rozwojowi całej Unii Europejskiej. Amerykański Departament Skarbu przed miesiącem wyraził opinię, że niemiecka polityka promowania eksportu zamiast popytu wewnętrznego hamuje ożywienie gospodarcze strefy euro po kryzysie finansowym, co szkodzi też globalnej gospodarce.

A jest jedna, często niedoceniana, przyczyna niemieckiego sukcesu eksportowego: zaawansowana globalna sieć przedstawicielstw budowana przez dziesięciolecia, której celem jest zapewnienie za granicą przyczółków dla nawet najmniejszych niemieckich spółek.

Niemiecka Izba Handlu Zagranicznego ma 120 biur w 80 krajach zatrudniających ponad 1700 pracowników. Ich zadaniem jest promowanie niemieckich interesów handlowych.

Ten system zagranicznych placówek połączony jest z 80 regionalnymi izbami handlowymi w całych Niemczech. Środki na jego finansowanie pochodzą od spółek i z budżetu zarówno federalnego, jak i rządów krajowych. Szczególnie sprzyja to tysiącom małych firm.

Gospodarka światowa
Coraz droższa opieka zdrowotna w Stanach Zjednoczonych
Gospodarka światowa
Armenia i Azerbejdżan uciekają z objęć rosyjskiego niedźwiedzia
Gospodarka światowa
Handel z Australią znowu na celowniku UE. Powrót rozmów
Gospodarka światowa
Czy partia Muska zdoła zdobyć serca i umysły?
Gospodarka światowa
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka światowa
Francja wciąż z jedną z najniższych inflacji w UE