Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wyników PKB za czwarty kwartał jeszcze nie podano, ale Grecja już w trzecim kwartale wyszła z recesji trwającej blisko pięć lat. Gdyby nie kryzys polityczny, który doprowadził do przyspieszonych wyborów parlamentarnych (które odbędą się w niedzielę) i wzrostu obaw przed secesją ze strefy euro, można by powiedzieć, że gospodarka Grecji zaczęła wychodzić na prostą.
Minister Hardouvelis zapewnia, że jego kraj może osiągnąć w tym roku 2,9 proc. wzrostu gospodarczego. Te prognozy nie są tylko przedwyborczą retoryką – takiego tempa wzrostu PKB Grecji spodziewa się w 2015 r. zarówno Komisja Europejska, jak i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Silne odbicia zdarzają się po ciężkich recesjach, nie oznacza to jednak, że poziom życia Greków znacząco się poprawi. Minie jeszcze wiele lat, zanim grecka gospodarka odrobi straty poniesione w wyniku kryzysu. Jeśli zaś kryzys polityczny się pogłębi, ożywienie gospodarcze będzie zagrożone.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wiele firm spoza branży bankowej nagle ubiega się o nowe amerykańskie zezwolenia na prowadzenie działalności bankowej, od producentów samochodów General Motors i Stellantis po firmy kryptowalutowe Circle i Ripple.
Obniżka stóp procentowych jest w lipcu niemal wykluczona, a we wrześniu niepewna. Biały Dom chce, by Fed wrócił do luzowania polityki pieniężnej i straszy, że pozbawi szefa banku centralnego jego stanowiska.
- W obliczu tak nieubłaganego punktu zwrotnego, jakim jest obecna zmiana demograficzna, trzeba działać – apeluje Stefano Scarpetta, dyrektor ds. Zatrudnienia, Pracy i Spraw Socjalnych w OECD.
Ceny producentów w Niemczech spadły w czerwcu o 1,3 proc. w ujęciu rok do roku, po spadku o 1,2 proc. w maju, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Był to czwarty z rzędu miesiąc spadku cen, najgłębszy od września.
Rada Unii Europejskiej (UE) przyjęła 18. pakiet sankcji wobec Rosji. To najmocniejsze z dotychczasowych uderzeń w interesy Kremla. Obejmuje sankcje na rosyjską ropę, jej nabywców, banki i setkę tankowców z tzw. floty cieni.
Christopher Waller, członek Rady Gubernatorów Fed, wygłosił swoje najmocniejsze jak dotąd wezwanie do obniżki stóp ponownie argumentując, że ewentualna inflacja spowodowana cłami będzie miała charakter tymczasowy, co uwypukliło podział w banku centralnym.