KE optymistycznie o strefie euro

Komisja Europejska przewiduje, że gospodarka strefy euro powiększy się w tym roku o 1,3 proc., czyli bardziej, niż zakładają prognozy większości ekonomistów. Jej przewidywania dla Polski są jednak ostrożne.

Aktualizacja: 06.02.2017 23:59 Publikacja: 05.02.2015 11:43

KE optymistycznie o strefie euro

Foto: Bloomberg

Jesienią KE prognozowała, że gospodarka eurolandu powiększy się w tym roku o 1,1 proc., a w 2016 r. o 1,7 proc. Teraz uważa, że w przyszłym roku tempo wzrostu przyspieszy do 1,9 proc. To oznaczałoby rozwój szybszy, niż przed kryzysem i recesją z 2009 r.

Mediana prognoz ankietowanych przez agencję Bloomberga ekonomistów zakłada wzrost PKB strefy euro o 1,1 proc. w tym roku i 1,6 proc. w przyszłym roku, ale w ostatnich tygodniach wielu z nich skorygowało swoje przewidywania w górę. Lepsze perspektywy eurolandu to efekt spadku cen ropy naftowej i deprecjacji euro.

W ślad za wzrostem PKB w strefie euro spaść powinna stopa bezrobocia: z 11,6 proc. w ub.r., do 11,2 w tym roku i 10,6 proc. rok później.

Najbardziej dynamicznymi gospodarkami eurolandu będą, w ocenie KE, Irlandia (wzrost PKB w tym roku o 3,5 proc.), Malta (3,3), Litwa (3,0) oraz Łotwa (2,9 proc.). Tempo wzrostu przewyższająca 2 proc. odnotować mają też Grecja, Hiszpania, Słowacja, Luksemburg i Estonia.

Najsłabsze gospodarki eurolandu to Cypr (wzrost PKB o zaledwie 0,4 proc. w 2015 r.), Włochy (0,6 proc.) oraz Austria i Finlandia (0,8 proc.). Największa gospodarka regionu, Niemcy, w tym roku powiększyć ma się o 1,5 proc., a w przyszłym o 2 proc.

Komisja Europejska skorygowała w górę także swoje prognozy dla całej UE i dla Polski. Obecnie spodziewa się, że polski PKB w 2015 r. powiększy się o 3,2 proc., a w 2016 r. o 3,4 proc, w porównaniu do 2,8 i 3,3 proc. w poprzednim raporcie prognostycznym.

Gdyby prognozy KE się potwierdziły, polską gospodarkę czekałoby nieznaczne spowolnienie względem 2014 r., gdy urosła według wstępnych szacunków GUS o 3,3 proc. Ankietowani przez agencję Bloomberga ekonomiści zakładają tymczasem, że w tym roku w Polsce utrzyma się zeszłoroczne tempo wzrostu, a w 2016 r. przyspieszy ono do 3,6 proc.

W ocenie Brukseli, Polsce uda się w tym roku sprostać unijnym wymogom budżetowym i sprowadzić deficyt budżetowy poniżej 3 proc. PKB. Ma się on zmniejszyć z 3,6 proc. w ub.r. do 2,9 proc., czyli nieco mniej, niż oczekuje sam rząd.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos