KE optymistycznie o strefie euro

Komisja Europejska przewiduje, że gospodarka strefy euro powiększy się w tym roku o 1,3 proc., czyli bardziej, niż zakładają prognozy większości ekonomistów. Jej przewidywania dla Polski są jednak ostrożne.

Aktualizacja: 06.02.2017 23:59 Publikacja: 05.02.2015 11:43

KE optymistycznie o strefie euro

Foto: Bloomberg

Jesienią KE prognozowała, że gospodarka eurolandu powiększy się w tym roku o 1,1 proc., a w 2016 r. o 1,7 proc. Teraz uważa, że w przyszłym roku tempo wzrostu przyspieszy do 1,9 proc. To oznaczałoby rozwój szybszy, niż przed kryzysem i recesją z 2009 r.

Mediana prognoz ankietowanych przez agencję Bloomberga ekonomistów zakłada wzrost PKB strefy euro o 1,1 proc. w tym roku i 1,6 proc. w przyszłym roku, ale w ostatnich tygodniach wielu z nich skorygowało swoje przewidywania w górę. Lepsze perspektywy eurolandu to efekt spadku cen ropy naftowej i deprecjacji euro.

W ślad za wzrostem PKB w strefie euro spaść powinna stopa bezrobocia: z 11,6 proc. w ub.r., do 11,2 w tym roku i 10,6 proc. rok później.

Najbardziej dynamicznymi gospodarkami eurolandu będą, w ocenie KE, Irlandia (wzrost PKB w tym roku o 3,5 proc.), Malta (3,3), Litwa (3,0) oraz Łotwa (2,9 proc.). Tempo wzrostu przewyższająca 2 proc. odnotować mają też Grecja, Hiszpania, Słowacja, Luksemburg i Estonia.

Najsłabsze gospodarki eurolandu to Cypr (wzrost PKB o zaledwie 0,4 proc. w 2015 r.), Włochy (0,6 proc.) oraz Austria i Finlandia (0,8 proc.). Największa gospodarka regionu, Niemcy, w tym roku powiększyć ma się o 1,5 proc., a w przyszłym o 2 proc.

Komisja Europejska skorygowała w górę także swoje prognozy dla całej UE i dla Polski. Obecnie spodziewa się, że polski PKB w 2015 r. powiększy się o 3,2 proc., a w 2016 r. o 3,4 proc, w porównaniu do 2,8 i 3,3 proc. w poprzednim raporcie prognostycznym.

Gdyby prognozy KE się potwierdziły, polską gospodarkę czekałoby nieznaczne spowolnienie względem 2014 r., gdy urosła według wstępnych szacunków GUS o 3,3 proc. Ankietowani przez agencję Bloomberga ekonomiści zakładają tymczasem, że w tym roku w Polsce utrzyma się zeszłoroczne tempo wzrostu, a w 2016 r. przyspieszy ono do 3,6 proc.

W ocenie Brukseli, Polsce uda się w tym roku sprostać unijnym wymogom budżetowym i sprowadzić deficyt budżetowy poniżej 3 proc. PKB. Ma się on zmniejszyć z 3,6 proc. w ub.r. do 2,9 proc., czyli nieco mniej, niż oczekuje sam rząd.

Gospodarka światowa
Umowa między USA a Japonią ucieszyła rynki
Gospodarka światowa
Zarządzający aktywami bardziej optymistyczni wobec hossy
Gospodarka światowa
Amerykańska produkcja przemysłowa w dołku
Gospodarka światowa
Posiedzenie EBC. W tle cła amerykańskie
Gospodarka światowa
Rząd (na razie) przetrwał, więc jen odzyskał siłę
Gospodarka światowa
W polityce handlowej USA najgorsza jest niepewność