Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Janet Yellen, szefowa Fedu, przekonuje, że jej instytucja nie zaskoczy rynków podwyżkami stóp. Wielu inwestorów uznaje to za sygnał do zakupów i gwarancję, że hossa jeszcze potrwa.
Szanse na dalsze wzrosty wciąż istnieją, a nadziei dodała inwestorom szefowa Fedu Janet Yellen. Mówi ona, że Rezerwa Federalna w końcu będzie musiała podnieść stopy, ale nie stanie się to natychmiast. Słowa Yellen zostały uznane przez inwestorów za „gołębie"". Fed ich nagle nie zaskoczy podwyżką. Na dodatek EBC wkrótce zacznie swój wielki program skupu obligacji, a problem kryzysu w Grecji odchodzi na pewien czas w cień. Takie otoczenie sprzyja apetytowi na ryzyko.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Goldman Sachs i Bank of New York Mellon umożliwiły inwestorom instytucjonalnym zakup tokenizowanych funduszy rynku pieniężnego. W projekcie wzięli już udział BlackRock, Fidelity Investments i Federated Hermes, a także spółki zarządzające aktywami Goldman Sachs i BNY.
Prezydent USA Donald Trump ogłosił zawarcie „ogromnej” umowy handlowej z Japonią. Ta wiadomość sprawiła, że mocno wystrzeliły w górę japońskie akcje.
S&P 500 ustanawia rekordy, a MSCI Emerging Markets jest najwyżej od ponad trzech lat. Inwestorzy wyraźnie grają na optymistyczny scenariusz przewidujący, że wojny handlowe nie zostaną mocno zaostrzone. Część analityków uważa jednak, że zwyżki były zbyt szybkie.
Richmond Manufacturing Index, wskaźnik aktywności produkcyjnej w Piątym Okręgu Rezerwy Federalnej, spadł w lipcu do -20 z -8 w czerwcu, utrzymując się na poziomie ujemnym. Spadły wszystkie trzy jego wskaźniki składowe.
Do zmiany stóp procentowych w strefie euro prawdopodobnie teraz nie dojdzie, ale to raczej nie koniec cyklu cięć Europejskiego Banku Centralnego.
Dążymy do anarchii w globalnych regułach gry w handlu zagranicznym – komentuje Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.