PMI mówią o poprawie w Europie

Wskaźnik PMI dla sektora usług strefy euro wzrósł z 52,7 pkt w styczniu do 53,7 pkt w lutym. Łączny PMI dla branży usługowej i przemysłu eurolandu zwiększył się wówczas do 53,3 pkt.

Aktualizacja: 06.02.2017 21:47 Publikacja: 05.03.2015 05:12

PMI mówią o poprawie w Europie

Foto: GG Parkiet

Sugeruje to, że wzrost gospodarczy w strefie euro był w lutym najszybszy od siedmiu miesięcy. Dosyć dobre okazały się również dane o sprzedaży detalicznej w styczniu w eurolandzie. Zwiększyła się ona o 1,1 proc. w porównaniu z grudniem, gdy analitycy spodziewali się zwyżki o zaledwie 0,1 proc.

- Dane PMI sugerują, że wzrost gospodarczy w strefie euro wyniesie w pierwszym kwartale 0,3 proc. – wskazuje Chris Williamson, główny ekonomista Markit Economics, firmy przeprowadzającej sondaże PMI.

– Wygląda na to, że dużo słabsze, bardziej konkurencyjne euro, zmniejszone ceny ropy naftowej i działania stymulacyjne Europejskiego Banku Centralnego tworzą środowisko bardziej sprzyjające wzrostowi gospodarczemu. Co więcej, tańsza ropa ogólnie sprzyja perspektywom światowego wzrostu gospodarczego, co w tandemie z osłabieniem euro powinno wspomóc eksporterów ze strefy euro – twierdzi Howard Archer, ekonomista z firmy IHS Global Insight.

Analitycy Moody's wskazują, że na słabszym euro skorzystają głównie europejskie firmy motoryzacyjne, spółki z sektora chemicznego oraz branża turystyczna. Pozostałe gałęzie przemysłu odniosą umiarkowane korzyści, a linie lotnicze będą największymi przegranymi na deprecjacji unijnej waluty.

Poszczególne kraje strefy euro przechodzą ożywienie w nierówny sposób. O ile łączny PMI dla przemysłu i sektora usług Włoch wyniósł w lutym 51 pkt, a dla Francji 53,2 pkt, co sugeruje niewielki wzrost gospodarczy, o tyle dla Hiszpanii sięgnął 56 pkt (co jest dobrym wynikiem, choć nieco słabszym od oczekiwań), a dla Irlandii aż 60,7 pkt.

Tymczasem umiarkowanie dobre dane napłynęły z Chin. PMI dla sektora usług (mierzony przez HSBC i Markit Economics) wzrósł tam z 51,8 pkt do 52 pkt.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos