Globalny wybuch fuzji i przejęć

Pierwsza połowa tego roku przyniosła rekordową wartość fuzji i przejęć na świecie od ośmiu lat. Sięgnęły one 2,3 biliona dolarów.

Publikacja: 03.07.2015 18:03

Poprzedni rekord osiągnięto w 2007 r., gdy zawarto transakcje warte 2,6 bln dol. – wynika z danych firmy Dealogic. Zdaniem ekspertów umożliwiły to niskie koszty pozyskiwania kapitału i stały wzrost amerykańskiej gospodarki.

Aż 39 proc. z zawartych transakcji stanowiły umowy o wartości ponad 10 mld dol. W sumie było ich aż 31. Po raz ostatni przejęcia o podobnej wartości miały tak duży udział w rynku w 1999 r., gdy amerykański rynek kapitałowy był u szczytu bańki internetowej.

Największą zaletą łączenia się jest wzrost akcji spółek biorących udział w transakcji. Przy okazji zarabiają na tym doradcy – banki inwestycyjne i firmy prawnicze. Równocześnie fuzje mogą doprowadzić do fali zwolnień i ograniczonego wyboru konsumentów na rynku. Dla firm jednak niższe koszty oznaczają wzrost zysków. A to jest szczególnie istotne dla prezesów spółek, których płace powiązane są zwykle z wynikami.

Najbardziej spektakularną tegoroczną fuzją w USA było połączenie Charter Communications z Time Warner Cable. Wartość umowy osiągnęła 80 mld dol. Łącząc się firmy chciały zwiększyć konkurencyjność na rynku, który znacząco zmieniło pojawienie się nowych technologii.

Innym przykładem dużej transakcji było ogłoszone w marcu przejęcie Kraft Foods przez znanego producenta ketchupów H.J.Heinz. Kontrolowana przez multimiliardera Warrena Buffetta i brazylijską firmę inwestycyjną 3G Capital spółka zaoferowała za konkurenta 45 mld dol.

Możliwe, że to nie koniec dużych fuzji na świecie w tym roku. Stopy procentowe w USA wciąż są bowiem rekordowo niskie. Rezerwa Federalna od 6 lat utrzymuje jej poziom blisko zera.- Nawet gdyby Fed zdecydował o podniesieniu stóp procentowych w dalszej części tego roku, czego oczekuje większość ekonomistów, nie osłabiłoby to entuzjazmu do zawierania dalszych umów – zapewnia Bill Wolfe, wiceprezydent Moody's Investors Service.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel