Prognozy zysków na najbliższe lata są dla banków zagranicznych operujących w naszym regionie bardziej korzystne niż dla polskiego sektora bankowego. Dla OTP Banku prognozowana przez nas średnioważona stopa wzrostu zysków na najbliższe 3 lata to 29 proc. (w walucie lokalnej), dla Banku Komercni to 4 proc., podczas gdy mediana dla pokrywanych przez nas banków polskich to 2 proc. Inwestorzy zaczęli już dostosowywać swoje oczekiwania w związku z ryzykiem politycznym w Polsce. Od początku roku, rynkowe oczekiwania średnich zysków na najbliższe 12 i 24 miesięcy spadły w przypadku indeksu WIG Banki o ponad 7 proc., podczas gdy w tym samym czasie konsensus co do zysków Banku Komercni wzrósł o ponad 2 proc., zaś w przypadku OTP Banku o ponad 11 proc.
Polepszyły się zdecydowanie prognozy makroekonomiczne dla krajów naszego regionu. Zarówno w przypadku Czech jak i Węgier oczekuje się w najbliższych trzech latach wzrostu PKB jest na poziomie średnio 2,6 proc. Obydwa kraje wypracowują nadwyżki zewnętrzne (średnio 4,1 proc. PKB dla Węgier oraz 0,4 proc. w przypadku Czech), a penetracja kredytu prywatnego na średnim poziomie 125 proc. daje perspektywy do dalszego wzrostu. Ze względu na wysokie zadłużenie zagraniczne Węgier oraz zadłużenie publiczne, fundamentalnie, gospodarka czeska wydaje się być w lepszej sytuacji. Pozostałe kraje regionu (w których operuje Bank OTP) borykają się z nadmiernym zadłużeniem a przy tym, przeciętnie ich poziom dochodu PKB per capita jest niższy od średniej rynków wschodzących
Bank Komercni to nasza preferowana inwestycja bankowa – piszą specjaliści z DM PKO BP. Wśród banków zagranicznych w regionie preferujemy Komercni. Struktura jego bilansu jest konserwatywna, z miejscem do wzrostu akcji kredytowej, zaś marże odsetkowe i pozaodsetkowe są bliskie najniższych wartości w cyklu biznesowym. Bank ten jest notowany z uzasadnioną premią i naszym zdaniem powinien zająć miejsce Banku Pekao jako pierwsza preferowana portfelowa ekspozycja bankowa na nasz region. Bank OTP jest notowany z dyskontem, lecz wypracowuje niższe zwroty z kapitałów, marże odsetkowe i pozaodsetkowe są prawdopodobnie w szczycie cyklu biznesowego, zaś sytuacja na wschodzie Europy jest niestabilna – zauważa analityk Robert Brzoza.