G20: Co światu może dać szczyt w Antalyi

Celem corocznych spotkań przywódców 20 największych na świecie gospodarek jest umacnianie ekonomicznej i finansowej stabilności.

Publikacja: 14.11.2015 05:00

W porządku obrad rozpoczynającego się w niedzielę szczytu w tureckim kurorcie Antalya też jest wspieranie „globalnego ożywienia", ale także wzmacnianie regulacji rynku, polityka energetyczna i zmiany klimatyczne. Ale ze względu na miejsce obrad i to, czym teraz żyje świat, i tak wiadomo, że obrady zdominuje wojna w Syrii i zalewanie bogatszej części Europy przez imigrantów z Afryki, Azji i Bałkanów.

Gospodarka jest jednak zbyt ważna, by najwięksi mogli o niej zapomnieć, zwłaszcza że wciąż daleko do pozytywnej stabilizacji w tej dziedzinie, o czym świadczy choćby raport OECD z początku tygodnia, w którym ta organizacja po raz drugi w ciągu minionych trzech miesięcy obniżyła prognozę wzrostu globalnego PKB.

Jednym z tematów dyskusji pilnie śledzonym przez inwestorów będzie kwestia przyznania chińskiemu juanowi statusu waluty o tzw. specjalnych prawach ciągnienia. Wiadomo, że Turcja popiera włączenie Chin do tego mechanizmu.

Aczkolwiek moment nie jest zbyt fortunny do podejmowania takiej decyzji, bo prezydent Chin Xi Jinping przyjeżdża do Turcji z kraju, który akurat przeżywa wyraźne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego, a ten rok na tamtejszym rynku kapitałowym był wyjątkowo burzliwy.

Jest jedna kwestia, w której szczyt G20 może coś dać. Po latach prac Financial Stability Board powołanej przez G20 w odpowiedzi na niedawny globalny kryzys w tym tygodniu opublikowano plan, który przewiduje, że banki dotychczas uważane za „zbyt duże, by upaść" mogłyby być likwidowane, a ich ratowanie nie byłoby finansowane z publicznych pieniędzy.

Oczekuje się, że te propozycje mogą liczyć na zielone światło szczytu w Antalyi, co oznaczałoby, że największe światowe banki będą musiały uzupełnić swoje kapitały o 1,2 bln USD, by sprostać nowym przepisom opracowanym i wdrażanym przez instytucje nadzoru rynku finansowego.

Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale