Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.02.2016 14:38 Publikacja: 10.02.2016 14:38
Foto: Archiwum
Nawet mieszkańcy zamożnych państw skandynawskich mówią, że Norwegowie są „paskudnie bogaci". PKB na głowę w Norwegii (licząc według parytetu siły nabywczej) to 68 tys. USD, podczas gdy np. w Szwecji 47 tys., w Wielkiej Brytanii 41 tys., a w Polsce 26 tys. I pomyśleć, że przez większą część swojej historii Norwegia była pogrążoną w ubóstwie krainą, która zdobyła niepodległość w 1905 r. dlatego, że Szwecja nie chciała już do niej dopłacać. Fortuna się do Norwegów uśmiechnęła w latach 60. XX w., wraz z odkryciem wielkich złóż ropy i gazu pod dnem Morza Północnego. Bardzo szybko Norwegia stała się przez to jednym z najbogatszych krajów świata, „socjalnym rajem", którego mieszkańcy nie musieli się martwić o przyszłe emerytury, bo na wypłatę tych świadczeń pracuje Rządowy Fundusz Emerytalny (popularnie zwany Funduszem Naftowym) – największy inwestor giełdowy w Europie, dysponujący pod koniec stycznia 2016 r. 803 mld USD. Ten złoty wiek już jednak się kończy. Fundusz Naftowy tylko w III kwartale 2015 r. (nowszych danych brak) stracił 32 mld USD. Rząd Norwegii zapowiada, że w tym roku będzie musiał zacząć wycofywać pieniądze z funduszu, choć spodziewano się, że taka potrzeba pojawi się dopiero za jakieś 20 lat. Sumy wycofywane z naftowej skarbonki mają trafić m.in. na potrzeby socjalne bliskowschodnich i afrykańskich imigrantów „ubogacających kulturowo" Europę. Dziennik „Dagens Naeringsliv" oszacował, na podstawie wyliczeń resortu finansów, że wartość zasobów naftowych Norwegii może spaść z 4,2 bln koron (490 mld USD) do 2,5 bln koron. Ropa w cenie około 30 USD za baryłkę daje się więc we znaki nawet jednemu z najbardziej zamożnych krajów świata.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niepewność dotycząca kondycji gospodarki amerykańskiej przemawia za tym, by Rezerwa Federalna na środowym posiedzeniu wstrzymała się z decyzjami o obniżkach stóp.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Towary z Państwa Środka, które miały zostać wyeksportowane do USA, zaczynają zalewać rynek krajowy i bywają sprzedawane z dużymi zniżkami.
Warren Buffett zrobił, co mógł, aby przygotować swojego następcę w Berkshire Hathaway. Powierzył przyszłemu CEO Gregowi Abelowi zarządzanie większością firm, mianował go wiceprezesem, współpracował z nim przy ostatnich inwestycjach w Japonii.
Klaus Schwab jest oskarżany o manipulowanie globalnymi raportami o konkurencyjności, wykorzystanie funduszów organizacji na prywatne luksusy i tworzenie toksycznego środowiska pracy.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Koniec pewnej epoki. W sobotę na corocznym spotkaniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway dotychczasowy prezes i główny akcjonariusz Warren Buffett ogłosił, że z końcem roku przejdzie na emeryturę. Zastąpić ma go Greg Abel.
Kontrolowany przez Warrena Buffetta wehikuł finansowy Berkshire Hathaway Inc. opublikował w sobotę wyniki za pierwszy kwartał tego roku, które pokazały znaczny spadek zysków operacyjnych w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Konglomerat, który posiada udziały w firmach z branż ubezpieczeniowej, transportowej, energetycznej, detalicznej i innych, ostrzegł również, że cła mogą dodatkowo uderzyć w zyski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas