Rekomendacja została obniżona do „trzymaj" z „kupuj", kurs ostatnio poruszał się w okolicach 25,5 euro. Analitycy wskazują na wpływ polityki pieniężnej EBC. Po decyzji banku centralnego z 10 marca zakładają obecnie, że ujemne stopy na rynku międzybankowym utrzymają się na relatywnie stabilnym poziomie do końca 2019 roku (ich okresu prognozy). „Obniżamy zatem nasze założenia odnośnie marży odsetkowej, przy równoległym podwyższeniu prognoz na wzrost portfela kredytowego banku, co w efekcie daje nam spadek zysku odsetkowego netto na rok 2016 o 1,7 proc. w stosunku do naszego pierwotnego modelu" – czytamy w raporcie.
Uwzględniają też wpływ ograniczeń kapitałowych. „Bierzemy pod uwagę konserwatywną opinię zarządu banku odnośnie przyszłych wymogów kapitałów w świetle zbliżających się nowych regulacji księgowych (MSR 9) regulujących sposoby szacowania kosztów ryzyka kredytowego. W związku z tym podnosimy retencję kapitałów w naszym modelu co podwyższa nam współczynniki kapitałowego oraz zwiększa kapitały własne o 6 proc. w roku 2018, w efekcie końcowym stopa zwrotu z kapitałów własnych w naszym modelu maleje" – dodano.
Obniżono ponadto prognozowane koszty ryzyka kredytowego (o 4 proc. w roku 2018) oraz podwyższono szacunek kosztów operacyjnych (o 4 proc. w roku 2018, ze względu na nowe kategorie kosztów). „Prognozowany przez nas zyski netto w 2018 roku są wyższe, lecz w tym samym czasie tak samo maleją kwoty wypłaconych dywidend. Zwracamy także uwagę, iż prognozy konsensusu na rok 2016 wydają się być zawyżone w świetle oczekiwań zarządu banku odnośnie poziomu ROTE w roku 2016 (który zawiera w sobie także jednorazowy zysk z Visy)" – dodano.
Zdaniem analityków bieżąca wycena spółki prawidłowo odzwierciedla wpływ zmiany polityki monetarnej ECB. Bieżące wyceny spółki wg oczekiwań konsensusu na wskaźniki P/E na rok 2016 na poziomie 10,1x oraz oczekiwanej stopy dywidendy 2,8 proc. wskazują zdaniem analityków, że spółka jest wyceniona prawidłowo.