Gdzie znika gotówka? Kosztowne uzależnienie

Na koniec drugiego kwartału spółki z indeksu Standard&Poor’s500 miały do dyspozycji łącznie 825 miliardów dolarów. Dużo? Tylko na pozór

Publikacja: 07.09.2016 11:11

Gdzie znika gotówka? Kosztowne uzależnienie

Foto: Bloomberg

Zyski amerykańskich firm topnieją w takim tempie, że coraz trudniej jest im spłacać zobowiązania. Negatywnie wpływa to też na skłonność do dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami i zniechęca do realizacji planów skupu akcji własnych, co jest przedsięwzięciem niezwykle kosztownym.

Wprawdzie na koniec minionego kwartału zasoby gotówki i jej ekwiwalentu w przypadku firm z indeksu Standard&Poor's500 sięgały 825 miliardów dolarów i były niemal rekordowe jeśli chodzi o obecny rynek byka, ale koncentrowały się w wąskiej grupie zaledwie 50 największych korporacji. Mediana dla pięćsetki wynosiła tylko 600 milionów dolarów, najmniej od .trzech lat. To głównie skutek realizacji programów skupu akcji własnych i wypłaty dywidend.

Bilanse 90 proc. firm z S&P500 topnieją najszybciej od początku rynku byka. Ta grupa na koniec drugiego kwartału miała do dyspozycji 385 miliardów dolarów w porównaniu z 447 mld dolarów na koniec 2015 roku. W ciągu roku gotówka zmniejszyła się o 10 proc. Szybciej w obecnym okresie byka, który zaczął się w 2009 roku zasoby gotówki malały tylko w 2014 roku, kiedy spadek wyniósł 11 proc.

Wprawdzie trudno jest mówić o groźbie fali niewypłacalności, ale topniejąca gotówka komplikuje życie szefom amerykańskich korporacji próbujących zadowolić udziałowców w czasach spadających zysków.

Wydatkowanie pieniędzy na skup akcji, co podobało się inwestorom , gdyż przez siedem lat chroniło ich przed skutkami chybotliwej koniunktury gospodarczej stało się trudniejsze w czasach zacieśniania polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną.

- Stanie się to bardziej odczuwalne, kiedy nieco trudniejsze będzie uzyskanie kredytu i firmy będą musiały przemyśleć kwestię skupu akcji i dywidend – wskazuje Sameer Samana, globalny strateg Wells Fargo Investment Institute, gdzie inwestorzy ulokowali aktywa o wartości 1,8 biliona dolarów.

Zasoby gotówki maleją nawet w niektórych największych korporacjach. W Alphabet Inc, spółce matce Google, w ciągu roku stopniały o 26 proc., a w AT&T aż o 66 proc. Jednak najbardziej ucierpiała branża naftowa. W Chesapeake Energy Corp., w ciągu roku rezerwy gotówkowe zmalały z 2,1 miliarda dolarów do zaledwie 4 milionów. Nie uchroniły się też przed tym firmy technologiczne. W Ebay i NetApp Inc.gotówka stopniała o co najmniej 24 proc.

Głównym problemem są malejące zyski. W przypadku korporacji z indeksu Standard&Poors'500 zarobki spadają od sześciu kwartałów. Od 1936 roku dłuższy taki okres zdarzył się tylko raz.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.