Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 03.03.2017 07:20 Publikacja: 03.03.2017 07:20
Foto: GG Parkiet
Przebycie dystansu od 19 tys. pkt do 21 tys. pkt zajęło indeksowi Dow Jones Industrial zaledwie 66 sesji. Nigdy wcześniej nie zdarzyło mu się skoczyć o 2 tys. pkt w tak krótkim czasie. Dotychczasowy rekord przebicia 2 tys. pkt wynosił 186 sesji i został pobity w lipcu 2007 r., gdy Dow Jones sięgnął 14 tys. pkt. Było to wtedy, gdy rosła przedkryzysowa bańka. Przebycie dystansu między 19 tys. pkt a 20 tys. pkt zajęło temu indeksowi 42 sesje, gdy droga do 21 tys. pkt zajęła mu tylko 24 sesje. Pobity więc został rekord z 1999 r., gdy Dow Jones wzrósł z poziomu 10 tys. pkt do 11 tys. pkt. Oczywiście mijanie przez indeks kolejnych "kamieni milowych" jest coraz łatwiejsze. Przejście od 10 tys. pkt do 11 tys. oznaczało wzrost o 10 proc., gdy zwyżka od 20 tys. pkt do 21 tys. już tylko o 5 proc. Nie zmienia to jednak tego, że na giełdach zapanowała euforia.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sekretarz skarbu Scott Bessent oraz przedstawiciel handlowy USA Jamieson Greer rozpoczęli spotkania w Genewie z chińską delegacją kierowaną przez wicepremiera He Lifenga - poinformowała agencja Xinhua. To pierwsze takie spotkanie od rozpoczęcia wojny handlowej między oboma krajami.
Bank Anglii obciął główną stopę procentową o 25 pkt baz. do poziomu 4,25 proc. Ta decyzja była zgodna z prognozami analityków. Czwartkowa obniżka stóp była pierwszą od lutego, drugą w tym roku, a czwartą w obecnym cyklu luzowania polityki pieniężnej. Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii nie był jednomyślny przy podejmowaniu tej decyzji. Pięciu jego członków (w tym Andrew Bailey, prezes Banku Anglii) opowiedziało się za cięciem o 25 pkt baz., dwoje za obniżką o 0,5 proc., a kolejnych dwoje (w tym Huw Pill, główny ekonomista Banku Anglii) za pozostawieniem stóp na dotychczasowym poziomie.
Część analityków spodziewa się, że amerykański bank centralny nie zdecyduje się nawet przed końcem roku na wznowienie luzowania polityki pieniężnej.
Produkcja przemysłowa wzrosła o 3 proc. w ujęciu miesięcznym, z -1,3 proc. w lutym. W ujęciu rocznym produkcja przemysłowa jednak była niższa o 0,2 proc. A w przewidywaniu eskalacji napięć handlowych eksport wzrósł o 1,1 proc. m/m, z 1,9 proc. w lutym.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Chiński eksport wzrósł w kwietniu o 8,1 proc. w ujęciu dolarowym - mówią oficjalne dane. Sporą część eksportu przekierowano wówczas do Azji Południowo-Wschodniej.
Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że jego administracja zawarła umowę handlową z Wielką Brytanią. To pierwszy tego typu pakt, od rozpoczęcia przez Stany Zjednoczone serii wojen handlowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas