Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.03.2017 07:00 Publikacja: 10.03.2017 07:00
Foto: Bloomberg
Ropa gatunku WTI zaliczyła podobną przecenę, a w czwartek płacono za nią poniżej 50 USD za baryłkę. Inwestorzy uznali, że ograniczenia produkcji przez państwa OPEC i Rosję mogą nie wystarczyć, by ustabilizować rynek naftowy.
Impulsem, który doprowadził do silnej przeceny na rynku naftowym, była publikacja w środę wieczorem danych dotyczących zapasów ropy w USA. Wzrosły one do 8,2 mln baryłek, najwyższego tygodniowego poziomu, odkąd w 1982 r. zaczęto zbierać dane na ten temat. Tymczasem dane Energy Information Administration wskazały, że produkcja ropy w USA rosła trzeci tydzień z rzędu i sięgnęła 9,09 mln baryłek dziennie. Prognozy EIA mówią, że w przyszłym roku amerykańska produkcja wzrośnie do rekordowego poziomu 9,73 mln baryłek dziennie. Po okresie cięcia kosztów i zamykania szybów naftowych spółki wydobywające ropę ze złóż łupkowych znów przygotowują się na ożywienie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Produkcja przemysłowa wzrosła o 3 proc. w ujęciu miesięcznym, z -1,3 proc. w lutym. W ujęciu rocznym produkcja przemysłowa jednak była niższa o 0,2 proc. A w przewidywaniu eskalacji napięć handlowych eksport wzrósł o 1,1 proc. m/m, z 1,9 proc. w lutym.
Chiński eksport wzrósł w kwietniu o 8,1 proc. w ujęciu dolarowym - mówią oficjalne dane. Sporą część eksportu przekierowano wówczas do Azji Południowo-Wschodniej.
Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że jego administracja zawarła umowę handlową z Wielką Brytanią. To pierwszy tego typu pakt, od rozpoczęcia przez Stany Zjednoczone serii wojen handlowych.
Bank Anglii obniżył główną stopę procentową o 25 pb., do poziomu 4,25 proc. Taka decyzja była zgodna z prognozami analityków.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Wysocy rangą przedstawiciele amerykańskich i chińskich władz mają rozmawiać w Szwajcarii na temat relacji handlowych. Być może obie strony są gotowe pójść na ustępstwa.
Wiele firm z Wall Street ma duże zasoby gotówki oraz widzi okazję do przeprowadzania buybacków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas