W relacji do zasobów funduszy rynku pieniężnego i gotówki ulokowanej w innych funduszach wartość globalnych akcji jest najwyższa od niemal dwóch dekad, wynika z analiz firmy Ned Davis Research. Nie jest to specjalną niespodzianką zważywszy, iż wskaźnik szerokiego amerykańskiego akcji Standard&Poor's500 aż 13 razy w tym roku bił rekordy zamknięcia sesji. Analiza Ned Davis Research pokazuje jednak jak bardzo wybujały jest optymizm inwestorów giełdowych, że akcje wciąż zwiększają przewagę nad gotówką

- To wprawdzie unaocznia, że akcje są bardzo drogie, ale nie oznacza, że walory te niebawem zaczną tanieć – wskazuje Ed Clissold, główny strateg amerykańskiego rynku w Ned Davis Research. Jego zdaniem świadczy to, iż nie ma wystarczającej gotówki , która mogłaby złagodzić szok.

Na koniec stycznia aktywa rynku pieniężnego stanowiły blisko 10 proc. wartości globalnych akcji. To najniższy odczyt od 1998 roku. Od szczytu w 2009 roku odsetek ten ostro spadał w okresie rynku byka na giełdach akcji. Wartość akcji w tym czasie wzrosła ponad trzykrotnie do 26 bilionów dolarów, natomiast aktywa funduszy rynku pieniężnego spadły o 31 proc. do 2,7 biliona dolarów.

Z analizy Ned Davis Research wynika, iż w globalnym portfelu inwestycyjnym od 2009 roku udział gotówki zmniejszył z 43 proc. do 17 proc. w przypadku akcji wzrósł z 38 proc. do 61 proc.(mocno powyżej długoterminowej średniej), natomiast odsetek obligacji zwiększył się z 19 proc. do 22 proc.

Bloomberg