Załamanie brytyjskich płac

Według brytyjskiego Kongresu Związku Zawodowych tylko w Grecji, Włoszech i Austrii pensje realne spadną silniej niż na Wyspach do końca 2018 r. Na tym tle bardzo pozytywnie wyróżnia się m.in. Polska.

Publikacja: 10.05.2017 13:58

Załamanie brytyjskich płac

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Realne płace Brytyjczyków do końca 2018 r. mają spaść o 0,5 proc. Włosi zarobią realnie 0,8 proc. mniej, a Grecy aż 1,1 proc. mniej. W 24 z 31 analizowanych krajów płace mają rosnąć. Średni wzrost zarobków w tych państwach ma wynieść 2,6 proc. do końca 2018 r. Najsilniej płace wzrosną na Słowacji, Łotwie, w Szwecji i... Polsce (7,3 proc.). Realna podwyżka pensji w eurostrefie między 2008 a 2018 r. ma wynieść zaledwie 3,9 proc.

Nieprzychylne prognozy płac dla Włoch czy Grecji wynikają przede wszystkim z rachitycznego wzrostu gospodarczego w strefie euro. W Wielkiej Brytanii dochodzą do tego także trudne do przewidzenia skutki wyjścia kraju z UE.

Brytyjscy pracownicy zmagali się z obniżkami płac po kryzysie 2007 r. przez bardzo długi czas. Po ostatnim 2,5-letnim okresie wzrostu pensji zaczynają one spadać ponownie. Odpowiedzialna jest za to głównie inflacja, zjadająca oszczędności i zarobki, spowodowana osłabieniem funta po zapowiedzi Brexitu.

Kongres Związków Zawodowych szacuje, że realne płace w 2018 r. w Wielkiej Brytanii będą o 6,5 proc. niższe niż w 2007 r. Tylko Włochy i Grecja doznają potężniejszego spadku pensji od tego czasu - odpowiednio o 7,3 i 25,2 proc.

– Brytyjczycy bardzo potrzebują wyższych zarobków – zauważa sekretarz generalny Kongresu, Frances O'Grady. – Wszystkie partie polityczne w wyścigu do parlamentu, będą musiały wyjaśnić, jak zamierzają doprowadzić do wzrostu płac.

Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na owocne negocjacje
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Spółki bardzo mocno skupują akcje własne
Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych
Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Chińska spółka zyskuje na wojnie Indii z Pakistanem
Gospodarka światowa
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano