Była tylko o 1 proc. mniejsza niż w pierwszym kwartale. Liczba tego typu transakcji sięgnęła zaś 1368 umów i była o 15 proc. mniejsza niż w takim samym okresie rok wcześniej i 10 proc. niższa niż w pierwszym kwartale. – Nadal widzimy wzrost wartości transakcji. Spółki wybierają inwestowanie większych pieniędzy w ramach mniejszej ilości starannie dobranych umów. O ile liczba transakcji zmniejszyła się w drugim kwartale, o tyle zachęcająca jest aktywność w UE i powrót Chin. Spodziewamy się, że aktywność na rynku fuzji i przejęć wzrośnie w drugiej połowie roku – twierdzi Michael DeFranco, globalny szef działu fuzji i przejęć w Baker McKenzie.
Spośród transakcji dokonanych w drugim kwartale aż 236,9 mld USD przypadało na transakcje transregionalne (o 60 proc. więcej niż przed rokiem). Spośród transakcji pomiędzy spółkami z różnych regionów 195,2 mld USD miały wartość fuzje i przejęcia z udziałem firm z Unii Europejskiej. Największym na świecie przejęciem w drugim kwartale był właśnie zakup spółki z UE – niemieckiej firmy Linde przez amerykańską Praxair za 45,5 mld USD. Firmy z Ameryki Północnej przejęły w minionym kwartale spółki z UE warte łącznie 97,2 mld USD. Na kolejnych miejscach, pod względem wartości dokonywanych przejęć w Europie, były wówczas spółki z Chin i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Firmy z Chin przeskoczyły z siódmego na drugie miejsce na liście najbardziej aktywnych w transgranicznych fuzjach i przejęciach. W drugim kwartale zawarły umowy tego typu warte 35,9 mld USD, gdy w pierwszym kwartale za zaledwie 11,5 mld USD.
Najwięcej warte były w drugim kwartale fuzje i przejęcia dokonane w sektorze chemicznym: aż 60,4 mld USD. W sektorze przemysłowym sięgnęły one wówczas 25,4 mld USD, a w farmaceutycznym 40,6 mld USD.