Inwestorzy ryzyka się nie boją

Na rynkach nie widać ani obaw, ani ekscytacji. Handel akcjami ze Stoxx 600 najspokojniejszy od 2000 r.

Publikacja: 25.09.2017 15:00

Inwestorzy ryzyka się nie boją

Foto: AFP

Mimo roku wyborczego w całej Europie front giełdowy znacznie ucichł - nawet wybory parlamentarne w Niemczech, które są już czwartym znaczącym głosowaniem w regionie, nie są w stanie pobudzić inwestorów. Wskaźniki zmienności na giełdach pozostają historycznie niskie. Pozytywne nastawienie jest wspierane przez stabilny wzrost gospodarczy w Europie oraz niskie stopy procentowe - wskazują Goldman Sachs i Morgan Stanley. W ich mniemaniu tylko silny negatywny impuls mógłby zachwiać taką sytuacją. Inwestorzy wykazują znaczny optymizm, mimo że zagrożeń dla pokoju na giełdach nie brakuje. Są to głównie zawirowania polityczne w Hiszpanii, niepewności, które narastają wokół brexitu oraz wybory we Włoszech w przyszłym roku.

- Poprzeczka dla szoku wystarczającego do wzruszenia giełd jest postawiona bardzo wysoko - wskazuje Christian Mueller-Glissmann z Goldmana Sachsa. - Potrzeba by czegoś bardzo dużego - dodaje.

Nie wszystkich jednak bieżąca sytuacja uspokaja. Ekonomiści HSBC spodziewają się korekty na giełdach już od sierpnia i ostrzegają, że inwestorzy popadli w tendencję nieuwzględniania negatywnych informacji w cenach. Europejskie giełdy nie doświadczyły ponad 10-procentowego spadku w ciągu ostatnich 15 miesięcy, co jest jednym z najdłuższych okresów hossy od czasów kryzysu finansowego sprzed 10 lat.

Niskiej zmienności giełd sprzyjają wyniki ostatnich wyborów w Europie. Zarówno we Francji, jak i w Niemczech wygrali faworyci. W przypadku naszego sąsiada kanclerz Merkel będzie piastować stanowisko już po raz czwarty. Podczas gdy spadek wartości euro sprzyjał indeksowi DAX, hiszpański IBEX 35 spadł o 0,6 proc. Przez utarczki między rządem a Katolończykami. Referendum dotyczące ewentualnego odłączenia Katalonii od Hiszpanii zaplanowane jest na 1 października. Rząd Hiszpanii uważa takie głosowanie za niekonstytucyjne. HSBC uważa, że inwestorzy zbyt małą wagę przywiązują do tego konfliktu.

- Mieliśmy trochę pozytywnych wydarzeń na scenie politycznej, jednak nie oznacza to jeszcze, że zagrożenia dla giełd w Europie znikły - mówi Robert Parkes z HSBC. - Rynek jest w tym przypadku zbyt pewny siebie, na co wskazują wyceny aktywów i mała zmienność. Inwestorzy w zbyt małym stopniu uwzględniają negatywne informacje - dodaje.

Średnia liczba akcji zmieniających właściciela dla spółek z indeksu Stoxx Europe 600 jest najmniejsza od 17 lat w tym kwartale. Dzieje się tak, ponieważ inwestorzy nie widzą potrzeby zmiany alokacji swoich aktywów - wskazują analitycy Morgana Stanleya. Pewność jest wysoka, a nikt nie jest ani podekscytowany, ani zmartwiony.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.