Licząc rok do roku, PKB strefy euro wzrósł w trzecim kwartale o 2,5 proc. To potwierdza, że gospodarka eurolandu przechodzi solidne ożywienie. Wskazują na to również dane z rynku pracy. Stopa bezrobocia w strefie euro spadła we wrześniu do 8,9 proc., najniższego poziomu od 2009 r.
Poprawa sytuacji widoczna jest również we Francji, drugiej pod względem wielkości gospodarce strefy euro. Jej PKB wzrósł w trzecim kwartale o 0,5 (kw./kw.). Wzrost liczony w tempie rocznym wyniósł 2,2 proc. i był najszybszy od 2011 r. Wygląda więc na to, że całoroczne tempo wzrostu PKB we Francji przekroczy 1,7 proc. wyznaczone w budżecie przygotowanym przez ekipę prezydenta Emmanuela Macrona.
Dane o PKB za trzeci kwartał opublikowała też Austria. Wzrost gospodarczy przyspieszył do 0,8 proc. (kw./kw.), co oznacza, że był on tak samo szybki jak w Hiszpanii. Licząc rok do roku wyniósł on 2,6 proc.
Prognozy Komisji Europejskiej (opublikowane latem) mówią, że tegoroczny wzrost PKB strefy euro wyniesie 1,7 proc., by przyspieszyć w 2018 r. do 1,8 proc. Niemiecka gospodarka ma się powiększyć w 2017 r. o 1,6 proc., francuska o 1,4 proc., włoska o 0,9 proc. a hiszpańska o 2,8 proc. Najszybciej ma wzrosnąć w tym roku PKB: Irlandii (4 proc.), Luksemburga (4,3 proc.) oraz Rumunii (4,3 proc.)