Jak wynika z raportu, największymi kosztami zostaną obarczeni brytyjscy eksporterzy, którzy w sumie będą musieli płacić 3 mld funtów rocznie w opłatach i podatkach. Importerzy, którzy głównie sprowadzają towary ze Starego Kontynentu będą obciążeni 1,85 mld funtów kosztów. Firmy będą również musiały się zmierzyć z dodatkowymi kosztami administracyjnymi i możliwymi opóźnieniami transportu.
Przypomnijmy, że najbliższy termin brexitu został ustalony na 31 października. Londyn już kilka razy przesuwał planowane opuszczenie Wspólnoty, jednak ówczesna premier Theresa May chciała dojść do porozumienia z Brukselą. Obecny premier Boris Johnson zapowiedział jednak, że 31 października dojdzie do brexitu, nawet jeśli nie zostaną ustalone przyszłe warunki dotyczące handlu między obiema gospodarkami.
Jeśli nie zostaną wynegocjowane żadne umowy dotyczące przyszłych stosunków handlowych, firmy mogą spotkać się z ogromnym wzrostem podatków, przede wszystkim VAT. Przedsiębiorstwa z Wielkiej Brytanii, które prowadzą handel z UE, podlegają teraz drobnym kontrolom celnym oraz niższym stawkom podatkowym. Jeśli dojdzie do tzw. twardego brexitu obie gospodarki będą zmuszone przejść na zasady handlu ustalone przez Światową Organizację Handlu. Wiążą się one z wyższymi opłatami na granicy i koniecznością płacenia VAT, którego niektóre brytyjskie firmy nie musiały płacić przez ostatnie 20 lat. – Będą to duże koszty dla firm, które obecnie handlują tylko z UE. Będą musiały zapoznać się ze sposobem wypełniania zgłoszeń celnych po raz pierwszy w swojej historii – uważają urzędnicy HMRC.
Nie są to pierwsze wyliczenia brytyjskiego urzędu, jednak prognozowana kwota znacznie wzrosła. W lutym HMRC przedstawił raport, z którego wynikało, że firmy będą musiały zmierzyć się kosztami w wysokości 6,5 mld funtów.
Problemem dla brytyjskich firm jest również słaba krajowa waluta. Patrząc na dane dotyczące handlu, Wielka Brytania jest bardziej uzależniona od UE, bowiem 53 proc. importu na Wyspach pochodzi z krajów Wspólnoty. Eksport do UE stanowi natomiast ponad 40 proc. brytyjskiego eksportu. Kurs funta wobec euro spadł od momentu referendum w sprawie brexitu o ponad 17 proc. Słaby funt powoduje, że towary dla brytyjskich firm stają się droższe. Prognozy mówią, że przypadku twardego brexitu funt będzie nadal taniał. DoS