Konsumpcja prywatna motorem wzrostu PKB

Wzrost PKB Polski w I kwartale wyniósł 2 proc. r./r. wobec 1,9 proc. oczekiwanych przez ekonomistów. Kwartał do kwartału PKB zwiększył się o 0,5 proc.

Publikacja: 04.06.2024 06:00

Konsumpcja prywatna motorem wzrostu PKB

Foto: Bloomberg

Wzrost PKB w I kwartale został przez GUS zrewidowany z 1,9 do 2 proc. r./r. Był on zatem większy, niż sugerowały to rozczarowujące dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w tym okresie. – Kontrybucje do wzrostu jasno wskazują bohatera tego odczytu. To konsumpcja w końcu wyrwała – skomentowali analitycy mBanku.

Spożycie gospodarstw domowych wzrosło w I kwartale o 4,6 proc. r./r., inwestycje zaś spadły o 1,8 proc. r./r. Spożycie publiczne wzrosło z kolei o 10,9 proc., a saldo obrotów zagranicznych utrzymało się na plusie. Deflator PKB, czyli wzrost ogólnego poziomu cen w gospodarce, wyniósł jedynie 2,2 proc. r./r. Konsumpcja prywatna zwiększyła się nieco szybciej, niż oczekiwali ekonomiści Banku Pekao (4,1 proc. r./r.), i wyraźnie szybciej, niż wynosił konsensus prognoz (3,2 proc. r./r.). – Nie oznacza to jeszcze, że w Polsce rozkręca się boom konsumpcyjny. Konsumpcja prywatna wzrosła w I kwartale zaledwie o 7,3 proc. r./r. w cenach bieżących (czyli w ujęciu nominalnym), a więc dużo wolniej niż dochody gospodarstw domowych (płace i świadczenia socjalne) w tym samym czasie (13,6 proc. r./r.) – zauważają. Oznacza to według nich, że Polacy ostrożnie zwiększają konsumpcję, a niemal połowę wzrostu dochodów przeznaczają na oszczędności. Ten proces będzie trwał według ekonomistów Pekao co najmniej do końca roku.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski
Gospodarka krajowa
Stopa bezrobocia w marcu spadła. Blisko 830 tys. zarejestrowanych bezrobotnych
Gospodarka krajowa
Efekt Wielkanocy. Późniejsze święta odbiły się czkawką w danych
Gospodarka krajowa
Sprzedaż detaliczna w dół. Kolejne dane GUS wspierające nadzieję na cięcie stóp