Wieloletni Plan Finansowy Państwa (WPFP) to dokument pokazujący jak wyglądać będą podstawowe parametry gospodarcze, a także jak będzie kształtować się kondycja finansów państwa w zmieniającym się otoczeniu.
Głównym jego elementem jest aktualizacja Programu Konwergencji (APK), która do 30 kwietnia zostanie przekazana Komisji Europejskiej.
We wtorek rząd przyjął najnowszy WPPF na lata 2022-2025, w którym zakłada, że tempo wzrostu realnego PKB w 2022 r. osiągnie 3,8 proc., a w 2023 r. spadnie do 3,2 proc. W kolejnych latach polska gospodarka ma rosnąć w tempie 3 proc. oraz 3,1 proc. W komunikacie MF czytamy, że wyższa dynamika aktywności gospodarczej byłaby możliwa dzięki realizacji KPO (Krajowego Planu Odbudowy).
Czytaj więcej
Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że luka w sektorze finansów publicznych wzrośnie do 4 proc. PKB w tym roku i nie wyklucza nowelizacji tegorocznego budżetu.
Wedle rządowych prognoz, stopa bezrobocia według BAEL ma dalej spadać – z 3,4 proc. w 2021 r. do 2,7 proc. w 2022 r. W kolejnych latach bezrobocie ma pozostać na niskim poziomie (2,6 proc. w horyzoncie prognozy) w wyniku trendów demograficznych i utrzymywania się tempa wzrostu gospodarczego.