Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 18.04.2022 11:19 Publikacja: 18.04.2022 11:19
Foto: AFP
Najczęściej deklaracje bojkotu padają w odniesieniu do takich marek jak: Leroy Merlin, Auchan, Danone, Nestle czy Decathlon. Blisko dwie trzecie badanych (popierających bojkot) oczekuje, że polskie przedsiębiorstwa przestaną handlować z firmami działającymi w Rosji, a 62 proc. uważa, że firmy działające w Rosji powinny mieć w Polsce zakaz reklamowania się. Ponad połowa jest zdania, że menedżerowie i kluczowi pracownicy firm kontynuujących działalność w Rosji powinni się zwolnić z pracy. Również ponad połowa badanych uważa, że pracownicy polskich firm, które działają w Rosji, powinni móc zastrajkować i odmówić wypełniania służbowych obowiązków. Odsetek opinii akceptujących pozostanie firm w Rosji jest znacznie niższy niż wspierających bojkot. Sceptycy twierdzą, że większość krytykujących i tak będzie sięgać po marki firm działających w Rosji. Uważają też, że bojkot przyniesie niewielki skutek, ponieważ Rosja zarabia głównie na surowcach energetycznych. Część badanych jest natomiast skłonna zaakceptować dalszą działalność firm w Rosji pod warunkiem, że dostarczają produktów niezbędnych do życia. Nie brak też stwierdzeń, że ankietowanym będzie trudno zrezygnować z marek działających w Rosji i mimo wyrzutów sumienia nadal zamierzają je kupować. Autorzy badania zaznaczają, że zostało ono wykonane przed deklaracjami Nestle i Decathlonu o zawieszeniu działalności w Rosji i ograniczaniu działalności Leroy Merlin.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Większość uczestników Panelu Ekonomistów z życzliwością patrzy na ewentualność wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. Resort finansów tego nie planuje.
W najbliższych pięciu latach połowa z dziesięciu największych operatorów może zmienić inwestora. Wartość potencjalnych transakcji fuzji i przejęć mogłaby sięgnąć miliarda złotych.
W kwietniu ponownie wzrosły obawy Polaków o przyszłość. Strach przed bezrobociem jest najsilniejszy od dwóch lat.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Ograniczenie obowiązków informacyjnych polskich emitentów i zmniejszenie liczby wymogów raportowych firm inwestycyjnych - zaproponował deregulacyjny zespół Brzoski, a rząd zdaje się to popierać, bo KPRM pokazał to w swojej prezentacji. Znamy szczegóły
Polska ma dzisiaj już ponad 500 ton złota, a jego udział w rezerwach przekroczył 20 proc. – poinformował prezes NBP Adam Glapiński.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas