Średnia prognoz dotyczących wartości produkcji budowlano-montażowej wskazuje na spadek o 4,3 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem minionego roku.Pogoda nie miała natomiast tak dużego wpływu na przemysł. W jego wypadku oczekiwany jest wzrost produkcji sprzedanej o 5,8 proc. Minimalnie niższa dynamika jest oczekiwana w odniesieniu do sprzedaży detalicznej.
Zdaniem analityków w styczniu udało nam się uniknąć przyśpieszenia inflacji. Średnia prognoz mówi, że – podobnie jak miesiąc wcześniej – roczny wzrost cen wyniósł 3,5 proc. Oznacza to, że inflacja utrzymuje się w przedziale wahań od celu Rady Polityki Pieniężnej. Specjaliści uważają, że w kolejnych miesiącach czeka nas szybkie hamowanie wzrostu cen.
Sygnałem niewielkiej presji inflacyjnej będą również dane o cenach producentów. W tym wypadku oczekiwany wzrost w skali roku wynosi 1 proc., a są i tacy analitycy, którzy spodziewają się obniżek.Ekonomiści uważają, że dane za styczeń będą wskazywały na nadal trudną sytuację na rynku pracy. Chociaż średnia oczekiwań dotyczących rocznego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw jest na poziomie 3,1 proc., to podwyżkom w takiej skali towarzyszyć będzie 2,3-proc. spadek liczby miejsc pracy.