Wśród uwzględnianych w zestawieniach OECD krajów naszego regionu, w grudniu słabiej niż Polska radziły sobie jedynie Czechy.Wyraźną poprawę koniunktury notowały natomiast Węgry, a Słowacja była krajem z najwyższym poziomem wskaźnika wyprzedzającego wśród państw OECD.

Obliczany przez organizację indeks pokazuje, czy gospodarka jest powyżej czy poniżej długoterminowego tempa rozwoju. Polska w grudniu była nadal poniżej średniej – podobnie jak Czechy, Dania czy Grecja.

Powyżej średniej znalazły się największe gospodarki, jak Stany Zjednoczone czy Chiny. W tym ostatnim przypadku wynik był jednak gorszy niż w poprzednich miesiącach. Jak zaznacza OECD, obliczane przez organizację wskaźniki wyprzedzające mogą służyć głównie do wskazywania punktów zwrotnych koniunktury w poszczególnych krajach.

W przypadku Polski pod uwagę brane jest zachowanie realnego efektywnego kursu walutowego, trzymiesięcznej stopy rynku międzybankowego, wyników przemysłu przetwórczego, produkcji węgla oraz liczby wolnych etatów.