Ścieżka fiskalna budzi wątpliwości

Program konwergencji nie odpowiada na pytanie, w jaki sposób rząd chce obniżyć deficyt aż o 3 pkt proc. w 2012 r. Analitycy wskazują także na nowe ryzyko polityczne

Publikacja: 10.02.2010 00:41

Ścieżka fiskalna budzi wątpliwości

Foto: GG Parkiet

[link=http://blog.parkiet.com/brzezinski/2010/02/10/czy-gielda-uratuje-budzet/]Skomentuj na blogu[/link]

Ministerstwo Finansów opublikowało wczoraj ostateczną wersję programu konwergencji, zakładającą ograniczenie deficytu sektora finansów publicznych do 2,9 proc. PKB w 2012 r., z 7,2 proc. PKB na koniec 2009 r. Dokument zakłada, że do największej poprawy kondycji budżetu dojść ma za dwa lata. Wtedy deficyt spaść ma o 3 pkt proc. w ciągu roku.

[srodtytul]Dodatnie saldo ubezpieczeń[/srodtytul]

Z programu wynika, że w 2012 r. na plus wyjdą samorządy. Z kolei fundusze ubezpieczeń społecznych wykażą dodatni wynik już w 2011 r. Rządowe prognozy wskazują, że stanie się to głównie dzięki poprawie koniunktury. Już w 2010 r. PKB wzrosnąć ma o 3 proc. W rezultacie zwiększy się liczba pracujących – a tym samym podatki i składki na ZUS. Jednocześnie rząd zapowiedział, że w 2012 r. ograniczeniu ulegną inwestycje publiczne, co poprawi kondycję budżetu.

– Sądzę, że plan jest wiarygodny. Jest pewien margines bezpieczeństwa wpisany w założenia na 2010 rok – powiedział Reutersowi Mark Allen, regionalny przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Również polscy ekonomiści podkreślają, że Bruksela nie powinna mieć uwag do dokumentu przygotowanego przez ministra finansów. Jednocześnie analitycy podkreślają, że w dokumencie zabrakło szczegółów dotyczących reform.

W wielu miejscach rząd zapisał bowiem, że planowana jest dyskusja nad zmianami (m.in. dotyczy to ubezpieczenia emerytalnego rolników, gdzie na wniosek PSL dopisano, że reforma KRUS prowadzona będzie w sposób „ewolucyjny”). – Widzę niespójność między wyliczeniami a tym, co jest w opisie programu – stwierdził w rozmowie z PAP były minister finansów Mirosław Gronicki. Zauważył, że nie ma pod- staw, aby sądzić, że w latach 2011–2012 spadną udziały wydatków na świadczenia społeczne.

[srodtytul]PSL może być problemem[/srodtytul]

Ubiegłotygodniowy spór PO i PSL o zapisy w programie dotyczące rolniczej kasy ubezpieczenia społecznego spowodował, że analitycy zaczęli się zastanawiać nad politycznymi uwarunkowaniami. „Sugerujemy monitorowanie absolutnie zaniedbywanego do tej pory ryzyka politycznego, którym jest opór PSL przed wprowadzeniem reformy fiskalnej, wzrost ryzyka rozpadu koalicji” – napisali ekonomiści BRE Banku.

Polski program konwergencji trafił do Brukseli (podobne dokumenty wysłały inne kraje członkowskie). Opinię Komisji Europejskiej poznać powinniśmy za kilka tygodni.

[ramka][b]Mocny złoty poprawia statystyki zadłużenia[/b]

Wejście do mechanizmu ERM2 w 2013 roku jest zdecydowanie możliwe. Będzie to zależało od sytuacji fiskalnej – stwierdził wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Z bazowego scenariusza wynika, że Polska spełniać będzie unijne wymogi dotyczące deficytu już w 2012 r. Jeżeli gospodarka będzie się rozwijać wolniej (scenariusz alternatywny), kryterium spełnione zostanie rok później. Ekonomiści zauważają, że program zakłada, iż średnioroczny kurs złotego wyniesie w tym roku 3,96 EUR/PLN, w 2011 r. będzie to 3,69 EUR/PLN, a rok później – 3,55 EUR/PLN.

Według Petera Attarda Montalto, ekonomisty londyńskiego banku Nomura, Polska pogarsza swoją pozycję negocjacyjną przy rozmowach z Brukselą o parytecie wymiany (zakładając, że biorąc pod uwagę interesy eksporterów, interesuje nas słaby złoty). Analitycy zdają sobie sprawę, że założenie, iż złoty będzie silniejszy, nie jest przypadkowe. – 10-proc. umocnienie złotego przekłada się na mniejszy dług o około 1 proc. PKB – przypomina Rafał Benecki, ekonomista ING Banku Śląskiego.[/ramka]

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe