Rząd ratyfikował umowę gazową

Rząd ratyfikował polsko-rosyjskie porozumienie gazowe - dowiedział się "Parkiet"

Publikacja: 10.02.2010 20:30

Rząd ratyfikował umowę gazową

Foto: Bloomberg

- Rada Ministrów zaopiniowała pakiet umów gazowych z Rosją w tzw. trybie obiegowym, czyli bez konieczności zebrania się na wspólnym posiedzeniu - powiedział "Parkietowi" Mikołaj Budzanowski, wiceminister skarbu.

Wcześniej rada nadzorcza PGNiG analizowała te dokumenty przez wiele godzin. Jutro upływał bowiem termin na ratyfikację porozumienia, by mogło ono wejść w życie.

Na porozumienie składa się kilka dokumentów – m.in. zmodyfikowane umowy na dostawy gazu rosyjskiego do Polski oraz na tranzyt rosyjskiego surowca przez nasz kraj.

Obie wzbudzają sporo kontrowersji. Strona rządowa i szefowie PGNiG bronią uzgodnień, zapewniając, że wydłużenie o 15 lat (do 2037r.) wieloletniego kontraktu i zwiększenie dostaw (z 8 mld m sześc. do 10,3 mld m sześc. rocznie) nie tylko nie stanowi zagrożenia dla bilansu gazowego, ale poprawia bezpieczeństwo zaopatrzenia. Przeciwnicy argumentują, że gazu rosyjskiego w Polsce będzie po 2014 r., czyli wybudowaniu gazoportu w Świnoujściu, za dużo i spowoduje ograniczenie jego działalności.

Wątpliwości dotyczą także kwestii związanej z tranzytem. Choć Gazprom zobowiązał się do utrzymania tranzytu swojego surowca polskim odcinkiem rurociągu jamalskiego o 25 lat dłużej niż w dotychczasowej umowie (czyli do 2045r.), to jednak w zamian będzie płacić niskie opłaty przesyłowe.

Spółka EuRoPol Gaz odpowiedzialna za gazociąg jamalski w Polsce, dla której opłaty to główne źródło przychodów, ma działać z minimalnym zyskiem – ok. 20 mln dolarów rocznie. Poza tym spółka ta ma zrezygnować z zaległych należności za tranzyt gazu w latach 2006 – 2008, jakie obciążają Gazprom. Rosjanie nie zapłacą tych kwot (minimum 80 mln dol.), a w zamian PGNiG uzyska upust cenowy przy zakupie gazu rosyjskiego.

Można spodziewać się, że nawet po zatwierdzeniu przez radę nadzorczą PGNiG i pomimo pozytywnej opinii rządu, porozumienia gazowe z Rosją będą tematem sporu politycznego. Już we wtorek późnym wieczorem miała zebrać się Sejmowa Komisja Skarbu Państwa, by dyskutować o tych dokumentach. Ale ponieważ tego dnia Rada Ministrów nie omawiała umów gazowych, posiedzenie komisji odłożono.

Polski rząd i szefowie PGNiG podjęli rozmowy z Rosją na temat dodatkowych dostaw gazu w marcu ubiegłego roku, gdy okazało się, że krajowi grozi niedobór surowca. Wszystko dlatego, że pośrednik w handlu gazem – spółka RosUkrEnergo – nie wywiązał się z umowy z PGNiG i nie był w stanie dostarczyć 2,3 mld m sześc. gazu w 2009 r.

Gazprom miał przejąć zobowiązania kontraktowe tej firmy wobec Polski, ale zrobił to tylko częściowo. Równocześnie uczestnicy negocjacji polsko-rosyjskich podjęli decyzję o rozszerzeniu listy tematów. Stąd zmiany w kilku dokumentach i konieczność zaopiniowania ich także przez Radę Ministrów.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe