Wartość aktywów rezerwowych jest też już blisko 20 proc. wyższa w stosunku do września 2008 r., kiedy nastąpiła eskalacja kryzysu na rynkach międzynarodowych.
Stabilność zewnętrzna polskiej gospodarki jest więc wyraźnie większa niż przed wybuchem kryzysu po upadku Lehman Brothers. Oznacza to, iż podatność polskiej gospodarki na zawirowania na rynkach globalnych jest obecnie dużo mniejsza niż jeszcze rok temu.
Szereg wskaźników makroekonomicznych potwierdza większą stabilność zewnętrzną polskiej gospodarki. W 2009 r. relacja deficytu na rachunku obrotów bieżących do produktu krajowego brutto spadła do ok. 1,4 proc. z 5,0 proc. w 2008 r.
Za istotną należy uznać również wyraźną poprawę struktury finansowania deficytu. Obecnie deficyt na rachunku bieżącym jest w całości finansowany kapitałem długoterminowym w postaci zagranicznych inwestycji bezpośrednich, podczas gdy jeszcze rok temu blisko połowa deficytu finansowana była krótkoterminowym kapitałem portfelowym. Poprawie uległa także relacja rezerw walutowych do importu, ponieważ ich wartość pozwala obecnie na sfinansowanie średnio ponadsześciomiesięcznego importu, podczas gdy pod koniec 2008 relacja ta wynosiła ok. 4.
Wyhamowaniu uległo ponadto tempo narastania zadłużenia zagranicznego, szczególnie krótkoterminowego. W połowie 2008 r. dług krótkoterminowy przewyższał rezerwy walutowe, co rodziło ryzyko kryzysu walutowego lub zadłużeniowego w przypadku poważniejszych zawirowań na rynkach międzynarodowych.