OFE: Propozycje resortów pracy i finansów bez poparcia

Związkowcy i pracodawcy nie poparli ostatecznie propozycji zmian w OFE, ale też nie wypracowali w tej sprawie jednolitego stanowiska

Aktualizacja: 31.03.2010 16:59 Publikacja: 31.03.2010 16:57

W związku z tym minister pracy zakończyła konsultacje założeń do zmian w OFE w zespole Komisji Trójstronnej. Po kilku posiedzeniach stwierdziła, że nie ma konstruktywnej debaty.

Propozycje resortów finansów i pracy polegają m.in. na obniżeniu składki przekazywanej do OFE z 7,3 do 3 proc.

- Mieliśmy trzy spotkania po kilka godzin , ale żadna jednoznaczna decyzja nie zapadła - mówi "Parkietowi" Jan Klimek, szef zespołu ds. zabezpieczenia społecznego w Komisji.

- Poprosiłem by wszystkie organizacje przesłały w ciągu 10 dni swoje uwagi do poszczególnych zapisów, ale generalnie poparcia dla rządowego projektu nie ma - dodaje Klimek.

Partnerów społecznych nie przekonały opracowania resortu finansów, które wczoraj prezentowała minier Jolanta Fedak. "Parkiet" opisał je we wczorajszym wydaniu. Z wyliczeń MF wynika, ze koszty refundacji składek do OFE z roku na rok powodują szybkie narastanie długu publicznego. Na koniec 2009 r. pochłaniały ponad jedną piątą PKB. A sam koszt obsługi zadłużenia wynikającego z emisji papierów skarbowych na potrzeby spłaty składek do OFE to 14 mld zł rocznie.

- Nie dowiedzieliśmy się, czy nie stracą na tych zmianach emeryci, ani jakie będą koszty zmian w przyszłości. Ten rząd zostawi dług kolejnym rządom i jedynie odsunie w czasie problemy - mówi Małgorzata Rusewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów