O odszkodowania mogą występować właściciele mieszkań oraz spółdzielnie mieszkaniowe, którym sąd wydał zgodę na eksmisję lokatora pod warunkiem zapewnienia mu lokalu socjalnego.

Odpowiedzialność odszkodowawcza gminy jest związana z jednym z jej podstawowych zadań, jakim jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej, w tym dostarczanie lokali socjalnych w celu realizacji wyroków eksmisyjnych – uznał Trybunał. Wypłata odszkodowań za niedostarczenie lokalu socjalnego stanowi konsekwencję braku realizacji zadania gminy.

Jak pisał ostatnio „Parkiet”, liczba wniosków o odszkodowania rosła w zeszłym roku lawinowo, bo coraz więcej osób zalegało z czynszami. W Poznaniu wypłacone odszkodowania przekroczyły 6 mln zł, a w stolicy 1 mln zł.– Możliwość wypłaty wyższych odszkodowań nie oznacza, że zmieniony został zakres zadań i kompetencji gmin. Nie może też przesądzać o niekonstytucyjności kwestionowanego przepisu – tłumaczył Trybunał.

Nie podzielił stanowiska sądu z Grudziądza, który skierował do TK pytanie i zaznaczył, że gminy pozostają bez żadnej pomocy. – Mogą ubiegać się o dotacje z budżetu państwa na zapewnienie lokali socjalnych. Od 2004 r. funkcjonuje rządowy program wspierania budowy lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych. Wsparcie dla gmin polega na refundacji części wydatków poniesionych na budowę lub pozyskanie m.in. lokali socjalnych – podał w uzasadnieniu TK.