Prezydent Polski nie żyje

Kraj pogrążony w żałobie. Instytucje państwa, a także rynki finansowe będą dziś jednak pracować normalnie

Publikacja: 12.04.2010 08:48

Prezydent Polski nie żyje

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek Jerzy Dudek

[srodtytul][link=http://www.rp.pl/temat/459542_Tragedia_w_Smolensku.html]Tragedia w Smoleńsku. Raport "Rzeczpospolitej" »[/link][/srodtytul]

W sobotę rano koło Smoleńska (Rosja) rozbił się samolot z polską delegacją na uroczystości 70-lecia mordu w Katyniu. W katastrofie zginął prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, parlamentarzyści, wielu szefów instytucji państwowych, w tym prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek, oraz dowódcy Wojska Polskiego.

[srodtytul]Marszałek Sejmu przejął obowiązki[/srodtytul]

Obowiązki głowy państwa przejął – zgodnie z konstytucją – marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, zarządzając tygodniową żałobę narodową. Marszałek w ciągu 14 dni ma też wskazać termin wyborów prezydenckich, które muszą się odbyć najpóźniej w ciągu 60 dni od chwili ich zarządzenia. Konstytucja zakazuje marszałkowi skrócenia kadencji parlamentu. Nowym szefem Kancelarii Prezydenta został Jacek Michałowski, dyrektor programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

[srodtytul][link=http://blog.parkiet.com/ksiega-kondolencyjna/]Księga kondolencyjna[/link][/srodtytul]

W sobotę zebrał się zarząd NBP i zdecydował, że obowiązki prezesa banku centralnego będzie sprawował dotychczasowy pierwszy zastępca Piotr Wiesiołek. Dziś zbiera się z kolei Rada Polityki Pieniężnej, która ze swojego grona wyłonić ma nowego prowadzącego obrady (do tej pory przewodniczącym RPP był szef NBP). Według członek Rady Elżbiety Chojny-Duch harmonogram posiedzeń RPP przyjęty do końca czerwca w dalszym ciągu obowiązuje.

Szefa banku centralnego powołuje i odwołuje Sejm na wniosek prezydenta RP. Zgodnie z ustawą o NBP wakat w RPP uzupełnić należy w ciągu trzech miesięcy. Część komentatorów uważa jednak, że kandydata na nowego prezesa powinien wskazać nowy prezydent.

[srodtytul]Na GPW sesja bez zmian[/srodtytul]

Wiadomo już, że dziś odbędzie się normalna sesja na warszawskiej giełdzie. Inne segmenty rynku finansowego także mają funkcjonować bez zmian.

– Przetargi papierów skarbowych prowadzone będą raczej zgodnie z zapowiedzianym kalendarzem. Nie sądzimy, aby tak dramatyczne wydarzenie miało jakiś fundamentalny wpływ na rynek długu – mówi Piotr Marczak, szef Departamentu Długu Publicznego Ministerstwa Finansów. W tym tygodniu testem, jak rynki oceniają zaistniałą sytuację, będą aukcje bonów skarbowych (w poniedziałek) i obligacji dziesięcioletnich (w środę).

– Nie przewidujemy, aby coś groźnego spotkało polską gospodarkę. Ale stale monitorujemy sytuację – stwierdził Michał Boni, szef doradców ekonomicznych premiera. Dodał, że rząd kontaktował się już z Piotrem Wiesiołkiem.

„W związku z tragedią pod Smoleńskiem nie zachodzi ryzyko zakłóceń na polskim rynku finansowym” – oceniła Komisja Nadzoru Finansowego. Wielu ekonomistów jest podobnego zdania. „Nie spodziewamy się negatywnych implikacji dla rynków” – stwierdził Simon Quijano-Evans, szef analityków Credit Agricole Chevreux, w nocie do klientów. „Regulacje konstytucyjne wyraźnie wskazują, co należy zrobić w takiej sytuacji, system gospodarczy powinien funkcjonować prawidłowo, z bankiem centralnym, który ma wyraźnie określoną rolę” – dodał.

[srodtytul]Ryzyko spekulacji niewielkie[/srodtytul]

Analitycy podkreślają, że ryzyko ewentualnej spekulacji na złotym czy odwrotu od polskiej giełdy istnieje, ale nie jest duże. – Zdarzało się w historii, że w tak dramatycznych okolicznościach rynki reagowały nerwowo, ale nasza konstytucja zapewnia ciągłość funkcjonowania państwa – przypomina Piotr Kalisz, główny ekonomista Banku Handlowego. O tym, że reakcja inwestorów będzie wyważona, przekonany jest też Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Banku. – Uwaga rynków będzie skupiona na konstytucyjnych konsekwencjach tych wydarzeń – podkreśla Wiśniewski.

[srodtytul]Kondolencje z całego świata[/srodtytul]

Do Polski napływają z całego świata kondolencje od szefów państw i instytucji międzynarodowych. Wyrazy współczucia złożyli m.in. prezydent USA Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown. Liderzy Federacji Rosyjskiej zaoferowali Polsce wszelką pomoc w wyjaśnianiu przyczyn wypadku oraz przy organizacji przyjazdu rodzin ofiar.

– Byłem zszokowany i zasmucony wiadomościami o katastrofie samolotu, która pochłonęła życie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pierwszej damy Marii Kaczyńskiej i tak wielu liderów politycznych i wojskowych. To duży cios dla Polski i przyjaciół ofiar. Wśród zmarłych jest też prezes NBP Sławomir Skrzypek. Bank Światowy miał z nim dobre i owocne relacje, podobne do tych, które mieliśmy z polskim rządem – stwierdził prezes Banku Światowego Robert B. Zoellick.

– Jestem zszokowany i zasmucony strasznymi wiadomościami. Nasza instytucja była partnerem i przyjacielem Polski od czasu pierwszego programu stabilizacyjnego w 1989 r. – oświadczył Dominique Strauss-Kahn, szef MFW.

[ramka]

Takiego dramatu współczesny świat nie widział (...). Nikt nas nie zwalnia z obowiązków. Państwo polskie musi funkcjonować i będzie funkcjonować. (...). Apeluję do Polaków, aby nasze zachowania od tej chwili były właściwe dla czasu żałoby.

[i][b]Donald Tusk - premier RP[/b][/i][/ramka]

[ramka]

Współpracowałem blisko z prezydentem Kaczyńskim w duchu lojalności i darzyłem go szacunkiem jako prawdziwego polskiego patriotę, który jednocześnie był oddany Unii Europejskiej, a także takim wartościom jak wolność i solidarność.

[i][b]José Manuel Barroso - przewodniczący Komisji Europejskiej[/b][/i]

[/ramka]

[ramka]Jestem zasmucony i wstrząśnięty wiadomością. (...) Nasze myśli są w tej chwili z Polakami (...). Będziemy pamiętali Sławomira Skrzypka jako przyjaciela i oddanego eksperta, który wnosił ważny wkład w prace Rady Ogólnej banku

[i][b]Jean-Claude Trichet - Prezes Europejskiego Banku Centralnego [/b][/i]

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów