Część członków RPP chciała cięcia stóp, by ograniczyć siłę złotego

Na marcowym posiedzeniu część członków Rady Polityki Pieniężnej mówiła o możliwości obniżenia stóp procentowych NBP – wynika z opublikowanego wczoraj sprawozdania z tego spotkania rady.

Publikacja: 23.04.2010 08:45

Część członków RPP chciała cięcia stóp, by ograniczyć siłę złotego

Foto: GG Parkiet

Powód? „Ryzyko nadmiernego umocnienia kursu złotego prowadzącego do silnego wzrostu stopnia restrykcyjności warunków monetarnych”.

– Określenie „część RPP” oznacza, że chodzi o niewielką liczbę członków, być może jednego lub dwóch – mówi Marcin Mazurek, ekonomista BRE Banku. Zaznacza jednak, że – biorąc pod uwagę ostatnie wypowiedzi członków RPP, a także to, że rada zgodziła się na interwencje banku centralnego na rynku walutowym – to niemal wszyscy mogli rozważać obniżenie stóp.

Dotychczas analitycy oceniali, że w najbliższych miesiącach RPP nie będzie zmieniać stóp procentowych. Na jesień prognozowana była jednak ich pierwsza podwyżka. Równocześnie specjaliści wskazywali, że wypowiedzi członków RPP o podwyżkach stóp zmniejszają skuteczność interwencji obliczonych na osłabienie naszej waluty.– O ile nieformalne nastawienie w polityce pieniężnej pozostaje neutralne, o tyle z zapisu dyskusji wynika, że skłonność do ewentualnej obniżki była w marcu większa niż potencjalnej podwyżki – ocenił Adam Antoniak, ekonomista Banku BPH.

Opinia niektórych członków RPP w sprawie obniżenia stóp procentowych spotkała się ze sprzeciwem części rady. Według tych osób cięcie stóp teraz oznaczałoby konieczność większego zacieśnienia (podwyżek) polityki pieniężnej w przyszłości.W marcu RPP nie zmieniła stóp. Od czerwca 2009 r. podstawowa wynosi 3,5 proc.

[ramka][b]Brak presji na wzrost cen[/b]

Argumentem za łagodną polityką pieniężną jest brak presji inflacyjnej w naszej gospodarce. Jak podał wczoraj NBP, główna miara inflacji bazowej – wzrost cen konsumpcyjnych bez uwzględnienia zmian cen żywności i energii – obniżyła się w marcu do 2,0 proc. w skali roku. Ekonomiści spodziewali się, że inflacja bazowa wyniesie 2,1 proc., wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej. W marcu spadły wszystkie cztery obliczane przez NBP miary inflacji bazowej. Podawany przez GUS oficjalny wskaźnik inflacji obniżył się do 2,6 – z 2,9 proc. [/ramka]

Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Załamanie indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa przemysłowego