Według niego o wprowadzeniu nowego rozwiązania Polacy mogliby zdecydować np. w referendum.Na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami Pawlak mówił, że tzw. emerytury obywatelskie byłyby wzorowane na systemach Szwecji i Kanady, gdzie – jego zdaniem – dobrze się one sprawdzają.
– Przechodząc na emeryturę, każdy ma tam zapewnione minimum egzystencji. Resztę musi zapewnić sobie sam – wyjaśnił Pawlak.– Idą wybory prezydenckie. Wynik wicepremiera Pawlaka, jak wynika z ostatnich sondaży, jest poniżej 5 proc. Musi zatem czymś się wyróżnić i takie pomysły to przykład tego – skomentował ekonomista Krzysztof Rybiński, prof. SGH. W podobnym tonie wypowiada się większość ekspertów.Bogusław Grabowski, prezes Skarbiec Asset Management Holding i członek Rady Gospodarczej premiera Donalda Tuska, stwierdził, że każdy, kto zgłasza jakiś pomysł, powinien go przedstawić kompleksowo wraz ze ścieżką dojścia do nowego systemu z obecnie istniejącego.
– W Kanadzie de facto funkcjonuje zryczałtowany podatek, a nie składka emerytalna. W polskim systemie świadczenie jest uzależnione od składki. Nie sądzę, by Polacy zgodzili się na inne rozwiązanie – ocenił Grabowski.