EBC krytykuje RPP za „tymczasowy zysk”

Większość uwag EBC dotyczących kontrowersyjnej uchwały RPP o tworzeniu rezerw na ryzyko kursowe jest już nieaktualna – bo rada zmieniła swoje stanowisko

Publikacja: 24.04.2010 10:23

EBC krytykuje RPP za „tymczasowy zysk”

Foto: GG Parkiet

Europejski Bank Centralny ocenił stanowisko Rady Polityki Pieniężnej w sprawie zasad tworzenia rezerwy na ryzyko kursowe w Narodowym Banku Polskim.

Uchwała rady doprowadziła do konfliktu między większością jej członków a zarządem NBP. Opinia EBC nosi datę 21 kwietnia. Wnioski z niej płynące nie różnią się od tez zawartych w projekcie opinii, o którym „Parkiet” pisał kilka dni temu.

[srodtytul]Uwaga na tymczasowy zysk[/srodtytul]

Kluczowe zastrzeżenie dotyczy tego, że wykorzystanie marcowej uchwały RPP do sprawozdania NBP za 2009 r., które zostało już przyjęte przez zarząd polskiego banku centralnego i zatwierdzone przez biegłego rewidenta, oznaczałoby pojawienie się „tymczasowego zysku z różnic kursowych”.

Wykorzystywanie „tymczasowego zysku” do finansowania budżetu jest zaś zabronione przez prawo unijne.Europejski bank stwierdził ponadto, że uchwała, z której wstępną wersją się zapoznawał, będzie działać z mocą wsteczną, ponieważ została przyjęta przez RPP 30 marca tego roku, a miałaby zastosowanie do sprawozdania finansowego banku za 2009 r.

EBC zwrócił też uwagę, że RPP nie czekała na jego opinię w sprawie uchwały. „EBC spodziewa się, że w przyszłości respektowany będzie obowiązek konsultacji na właściwym etapie procedury legislacyjnej” – czytamy w dokumencie europejskiego banku.

W tym tygodniu RPP zmieniła swoją uchwałę w taki sposób, że będzie się ona stosowała dopiero do sprawozdania NBP za 2010 r. To oznacza, że główne zastrzeżenia banku centralnego strefy euro są już bezprzedmiotowe.

[srodtytul]Czekanie na ekspertyzy[/srodtytul]

Jak początkowo planowano, już tydzień temu mieliśmy poznać wyniki ekspertyz zamówionych przez marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, które miały odpowiedzieć na pytanie, czy Piotr Wiesiołek, pełniący obowiązki prezesa banku centralnego, może zwoływać posiedzenia RPP i aktywnie w nich uczestniczyć. Ekspertyz jednak nie ma i nikt nie potrafi odpowiedzieć, kiedy będą gotowe. Jedną z nich mają przygotować prawnicy Kancelarii Sejmu, drugą kancelaria zewnętrzna.

– Ekspertyza dotycząca tego, czy pierwszy zastępca prezesa NBP pełniący jego obowiązki może zwoływać i przewodniczyć obradom Rady Polityki Pieniężnej, ciągle jest w przygotowaniu – wyjaśnił Tomasz Nowocień z biura prasowego Kancelarii Sejmu. Także druga kancelaria jeszcze nie dostarczyła materiałów marszałkowi Sejmu. – Nic jeszcze do nas nie dotarło – wyjaśnił Jerzy Smoliński, rzecznik prasowy Bronisława Komorowskiego, pełniącego obecnie obowiązki prezydenta.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów