Rośnie liczba ofert pracy

Nieznacznie spadł wskaźnik Rynku Pracy (WRP), który informuje z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia. Powoli też rośnie liczba ofert pracy zgłaszanych przez firmy do urzędów pracy i umieszczanych na portalach internetowych i w prasie

Publikacja: 05.05.2010 10:27

To zdaniem analityków firmy BIEC, którzy opracowują wskaźnik oraz coraz lepsze przewidywania dotyczą

To zdaniem analityków firmy BIEC, którzy opracowują wskaźnik oraz coraz lepsze przewidywania dotyczące koniunktury pokazuje, iż bezrobocie powinno powoli zacząć spadać

Foto: www.photoxpress.com

To zdaniem analityków firmy BIEC, którzy opracowują wskaźnik oraz coraz lepsze przewidywania dotyczące koniunktury pokazuje, iż bezrobocie powinno powoli zacząć spadać.

Przypominają, iż stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w marcu o 0,1 pkt proc do 12,9 proc, a po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym nie zmieniła się. Wskaźnik koniunktury w przemyśle IRG SGH wzrósł w marcu, o 8,2 punktu w ujęciu miesięcznym, do wartości 1,4 punktu. Nastroje gospodarcze menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych nieznacznie się pogorszyły w marcu w porównaniu do lutego, są jednak znacznie lepsze w ujęciu rocznym. Co więcej, w najbliższych miesiącach firmy prywatne, odwrotnie niż publiczne, spodziewają się pogorszenia sytuacji gospodarczej. Tym niemniej, przedsiębiorcy zatrudniają coraz więcej osób. Liczba ofert pracy kierowanych do urzędów pracy wzrosła w marcu o 5 tysięcy w porównaniu do miesiąca poprzedniego, co stanowi 5 proc wzrost w skali miesiąca. Zdaniem analityków podobne tendencje zauważane są na portalach internetowych, gdzie w marcu po raz kolejny przybyło nowych ogłoszeń o pracę.

- Tempo napływu nowych ofert pracy nieustannie wzrasta, a pracodawcy coraz intensywniej poszukują nowych pracowników. - uważa Robert Pater, ekonomista z BIEC. Jego zdaniem najwięcej nowych ofert przybyło w regionie centralnym, a najmniej w południowo-zachodnim. - Ogłoszenia najbardziej dynamicznie napływały w województwach Wschodniej Polski, gdzie ich liczba jest relatywnie niewielka. W całym kraju kolejny miesiąc z rzędu zwiększyło się zapotrzebowanie na sprzedawców, kadrę zarządzającą i ekonomistów. - wylicza ekonomista.

Poza tym w ostatnim miesiącu znacznie wzrosła liczba ofert pracy dla księgowych, budowlańców, inżynierów, a także w transporcie. Ogłoszeń na te stanowiska jest znacznie więcej niż przed rokiem, co może wskazywać na to, iż nie dotyczą jedynie pracy sezonowej, a trwałego zatrudnienia. Mniej pracowników w porównaniu do stycznia i lutego szukano w turystyce, hotelarstwie i telekomunikacji.

BIEC zwraca uwagą, że większe możliwości znalezienia pracy spowodowały zwiększenie liczby bezrobotnych wyrejestrowanych z urzędów pracy z tytułu podjęcia zatrudnienia. Ich liczba rośnie od początku roku. w marcu pracę znalazło o 15 tys. bezrobotnych więcej niż w lutym. W marcu również, po raz pierwszy od września 2009 wzrosła stopa odpływu bezrobotnych z tytułu podjęcia pracy, a wiec stosunek bezrobotnych podejmujących zatrudnienie do ogółu bezrobotnych na koniec miesiąca poprzedniego.

Po raz pierwszy od września 2008 nie wzrosła liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładów pracy. - Może to stanowić symptom poprawy koniunktury gospodarczej. - uważają analitycy. W przypadku grup ryzyka, tj. osób młodych, długotrwale bezrobotnych i osób powyżej 50 lat nie odnotowano większych zmian.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów