Prace sezonowe i kursy zmniejszyły stopę bezrobocia

Pod koniec kwietnia w rejestrach urzędów pracy było 1,97 mln bezrobotnych. Stopa bezrobocia zmniejszyła się w ciągu miesiąca o 0,6 pkt proc.

Publikacja: 11.05.2010 08:48

Prace sezonowe i kursy zmniejszyły stopę bezrobocia

Foto: GG Parkiet

Pod koniec kwietnia stopa bezrobocia wyniosła 12,3 proc., wobec 12,9 proc. w marcu – podało wczoraj Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Bezrobocie zmniejszyło się we wszystkich województwach.

[srodtytul]Potwierdzenie ożywienia[/srodtytul]

– To dobre wiadomości, bo jest to spadek podobny do tych z czasów wysokiej koniunktury – uważa Maciej Krzak, ekonomista Fundacji CASE. Jego zdaniem to coś więcej niż wiosenne ożywienie – kwiecień jest zazwyczaj miesiącem sporego zmniejszenia się liczby bezrobotnych, ten wynik jest taki sam jak w dwa lata temu – tłumaczy. Według Krzaka to kolejny sygnał ożywienia gospodarczego.

– Nasz rynek pracy i firmy poradziły sobie z kryzysem – uważa Michał Boni, szef doradców premiera Donalda Tuska. – Firmy zachowują się inaczej niż w poprzednich kryzysach, nie pokusiły się o głębokie restrukturyzacje kosztem pracowników. Nie zmniejszają zatrudnienia – wyjaśnia.

[srodtytul]Spadnie, by potem wzrosnąć[/srodtytul]

Zdaniem Boniego powtórzy się sytuacja z 2009 roku, czyli po kilku miesiącach zastoju bezrobocie będzie się zmniejszało, potem, cyklicznie, podniesie się jesienią. – Jeśli nie wydarzy się nic nagłego na rynkach europejskich, to pod koniec roku stopa bezrobocia nie przekroczy 12,5 proc. – dodaje.Ekonomista Fundacji CASE jest większym optymistą: – Realne jest nawet to, że pod koniec roku stopa bezrobocia wyniesie tyle samo co w grudniu, czyli 11,9 proc.

Podobnego zdania jest Czesława Ostrowska, wiceminister pracy: – Ruszyły prace sezonowe, szczególnie w budownictwie, rolnictwie, ogrodnictwie, transporcie, turystyce i leśnictwie. Ale też coraz więcej osób korzysta z różnych form aktywności, jakie oferują im urzędy pracy – mówi.

Zaznacza, że pracownicy urzędów pracy coraz bardziej zdecydowanie proponują bezrobotnym szkolenia, prace substydiowane i różnego rodzaju podnoszenie kwalifikacji. – Powoli bezrobotni, przynajmniej ich część, przekonują się do takich działań, bo wysokość stypendium wynosi tyle, ile zasiłek, a nawet w niektórych wypadkach więcej – mówi Ostrowska.

Także Maria Drozdowicz-Bieć, ekonomistka SGH, uważa, że bezrobocie będzie w najbliższych miesiącach spadało do 11,5 – 11,7 proc., a potem wzrośnie późną jesienią. Jeżeliby się to sprawdziło, oznaczałoby to, że pracę stałą czy szkolenia powinno zacząć 200–250 tys. zarejestrowanych. W kwietniu pracodawcy zgłosili do urzędów 108,5 tys. ofert, mniej niż w marcu.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów