Import przyspieszył bardziej niż eksport

Z informacji NBP na temat bilansu płatniczego wynika, że deficyt wyniósł ok. pół miliarda euro wobec plus 155 mln euro w lutym. Eksport i import nadal przyspieszają

Publikacja: 17.05.2010 15:54

W marcu 2010 roku deficyt na rachunku obrotów bieżących w Polsce wyniósł 559 milionów euro (2,17 mld zł).

Eksport wyniósł w marcu 10.531 milionów euro, zaś import 11.045 milionów. Deficyt handlowy wyniósł 514 milionów euro. Wartość eksportu towarów była wyższa o 2.048 mln euro, tj. o 24,1 proc w skali roku a import towarów zwiększył się w ciągu 12 miesięcy o 2.348 mln euro, o 27,0 proc. Ujemne saldo towarów wyniosło 514 mln euro, wobec 214 mln euro w marcu zeszłego roku.

Trzeci miesiąc z kolei napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych wyniósł ponad 1 mld euro. W marcu było to prawie 1,3 mld euro.

- Obniżenie salda na rachunku obrotów towarowych wynika z szybciej rosnącej dynamiki importu (z 22,1 proc w lutym do 27,0 proc w marcu) niż eksportu (z 20,1 proc do 24,1 proc). - Adam Czerniak, ekonomista Invest Banku SA uważa, że wynika to z wcześniejszych niż w zeszłym roku Świąt Wielkanocnych i wzrostem importu artykułów spożywczych w marcu oraz z przyczyn statystycznych: jednego dnia więcej pracy w tym roku oraz niskich danych z zeszłego roku.

Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK zwraca uwagę na wysoką nadwyżkę w usługach, spory napływ środków unijnych oraz bardzo duży napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych: - Bardzo duży deficyt w dochodach w wysokości nieco ponad miliarda euro (dochody zagranicznych inwestorów bezpośrednich z tytułu zaangażowania kapitałowego w polskich podmiotach wyniosły wyniósł prawie miliard euro) mniej więcej równał się nadwyżkom w usługach i transferach. W przypadku usług nadwyżka w wysokości 350 mln euro została osiągnięta głównie dzięki sektorowi transportowemu (nadwyżka 265 mln euro), co potwierdza ożywienie w handlu zagranicznym – zapewne zarówno popyt na polski eksport jak i poprawę w popycie krajowym. Spora nadwyżka w transferach bieżących wynikała ze stosunkowo wysokiego transferu środków UE w wysokości 425 mln euro. Dodatkowo w transferach kapitałowych zaksięgowano z tego tytułu prawie 350 mln euro. - tłumaczy ekonomista.

Przychody z tytułu usług w porównaniu z marcem zeszłego roku zwiększyły się o 24,2 proc do 1.900 mln EUR.

Saldo transferów z Unią Europejską było dodatnie i wyniosło 606 mln EUR. Napływ środków z Unii Europejskiej, w ujęciu bilansu płatniczego, wyniósł: w transferach bieżących 425 mln EUR, a w transferach kapitałowych 343 mln EUR. W tym samym czasie Polska wpłaciła 162 mln EUR do budżetu Unii Europejskiej z tytułu składek i opłat członkowskich.Kurs złotego wobec euro nie zareagował na te dane.

Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Załamanie indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa przemysłowego