Skumulowany wskaźnik ocen wyniósł w maju 27,1 pkt i był niższy o 3,2 pkt wobec poprzedniego miesiąca, natomiast skumulowany wskaźnik prognoz spadł o 2,6 pkt do 36,8 pkt.
"Zatrzymane zostały wzrosty na rynku depozytów złotowych bieżących - spadek zainteresowania odnotowano głównie ze strony podmiotów gospodarczych. Inaczej kształtował się rynek lokat terminowych: wyraźnie osłabienie nastąpiło w segmencie klientów indywidualnych. Przewiduje się, że to początek zmian in minus na rynkach depozytów złotowych. Na rynku bieżących depozytów walutowych od trzech miesięcy panuje stagnacja. Zwiększyło się natomiast zainteresowanie terminowymi lokatami dewizowymi, zwłaszcza ze strony nabywców indywidualnych"- podano w raporcie.
"Po zeszłomiesięcznych wzrostach na rynkach kredytów złotowych, nastąpiło zatrzymanie zmian. O ile dla klientów korporacyjnych przewiduje się stabilizację akcji kredytowej (niewielkie spadki obejmą jednak kredyty o wartości do mln. euro), o tyle dla odbiorców indywidualnych jest to prawdopodobnie początek spadków (dotyczy to kredytów konsumenckich i - przede wszystkim - mieszkaniowych). Tej sytuacji towarzyszy spadek cen kredytów i spadek liczby kredytów zagrożonych. Zainteresowanie kredytami walutowymi pozostaje na niskim poziomie"- czytamy dalej.
"Po raz pierwszy od trzech miesięcy spadła liczba otwieranych ROR-ów. Dużą zmianę na rynku papierów wartościowych wywołała w tym miesiącu emisja akcji PZU - jest to jednak sytuacja przejściowa. Ogólnie zaobserwowano spadek zainteresowania inwestowaniem środków finansowych we wszystkie uwzględniane instrumenty. Prawdopodobnie spadki wystąpią także w najbliższym okresie. Przejściowy wzrost zainteresowania nastąpił tylko odnośnie do polis życiowych"- napisał również Pentor.
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, informujący o sytuacji ekonomicznej placówek w tym miesiącu, odnotował spadek o 4,5 do 43,8 pkt, podał Pentor.