Przemysł nie ma powodu do narzekań

Firmy w kwietniu sprzedały mniej niż w marcu, ale znacznie więcej niż rok temu. Ekonomiści uważają, że nowe wyniki potwierdzają ożywienie w przemyśle

Publikacja: 21.05.2010 08:55

Przemysł nie ma powodu do narzekań

Foto: GG Parkiet

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu w firmach, gdzie pracuje od dziesięciu osób, była w kwietniu o 9,9 proc. wyższa niż przed rokiem i o 9,1 proc. niższa niż w marcu. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja sprzedana przemysłu okazała się o 8,8 proc. wyższa niż rok temu i o 2,1 proc. niższa niż w marcu.

[srodtytul]W drugim półroczu wolniej[/srodtytul]

– To niestety najmniejsza dynamika od początku roku – wskazuje Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK. Jego zdaniem z danych wynika, że pozytywne tendencje w przemyśle lekko wyhamowały. – Ale wzrost produkcji w porównaniu z poprzednim rokiem nadal jest dynamiczny i napędzany w dużej mierze przez branże proeksportowe – dodaje.

Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku Śląskiego, uważa, że w najbliższych miesiącach wartość produkcji bez uwzględnienia czynników sezonowych wzrastać będzie o ok. 9 proc. w skali roku, czyli tak jak w kwietniu: – Przez kilka miesięcy pomagać nam będzie dobry popyt w niemieckim przemyśle. Efekty zacieśniania fiskalnego w strefie euro pojawią się nieco później. Dlatego w drugiej połowie roku średnia dynamika obniży się do 6–8 proc – dodaje Szczurek.

Ekonomiści uważają, że wpływ powodzi na wartość produkcji nie będzie wyraźny, choć wyniki za maj mogą być gorsze od kwietniowych, problemy związane z pogodą będą trwały dłużej.

[srodtytul]Popyt na elektronikę[/srodtytul]

Z danych GUS wynika, że w skali roku wartość produkcji sprzedanej wzrosła w 23 (spośród 34) działach przemysłu. Liderem od miesięcy są producenci komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – tu wzrost wartości wyniósł 56,4 proc., urządzeń elektrycznych – wzrost o 43,9 proc. czy metali – o 32,9 proc.

W budownictwie w porównaniu z kwietniem zeszłego roku wciąż był notowany spadek (o 6,1 proc. i o 7,7 proc. – po eliminacji czynników sezonowych). Ale skala obniżki jest coraz mniejsza. Wartość produkcji budowlano-montażowej wzrosła o 18,0 proc. w skali miesiąca (o 2,1 proc. po eliminacji czynników sezonowych). Poziom produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej w okresie styczeń-kwiecień br. był o 11,5 proc. niższy niż w zeszłym roku.

[srodtytul]Ceny surowców w górę[/srodtytul]

Urząd Statystyczny podał także, że ceny produkcji sprzedanej przemysłu w kwietniu były o 1,2 proc. wyższe niż w marcu oraz o 0,5 proc. niższe niż przed rokiem. Ekonomiści spodziewali się większego spadku cen PPI. Wzrost cen produkcji w porównaniu z marcem o 1,2 proc. wiążą przede wszystkim z rosnącymi cenami surowców i kosztów ich przetwarzania.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów