GUS podał, zgodnie z wcześniejszymi szacunkami ministerstwa pracy, że stopa bezrobocia wyniosła pod koniec kwietnia 12, 3 proc i była o 0,6 pkt proc. niższa niż przed miesiącem.
W ciągu miesiąca zarejestrowało się ok 203 tys. nowych osób, a wyrejestrowało ponad 306 tys. Wśród rejestrujących się prawie co trzecia osoba nie miała skończonych 24 lat. Wśród ludzi młodych stopa bezrobocia wynosi ponad 24 proc.
- Im niższa wynagrodzenie, tym młodym ludziom trudniej znaleźć pracę - mówił na konferencji prasowej Janusz Witkowski, wiceprezes GUS. Przypomniał, że dla rynku pracy bardzo ciężki był pierwszy kwartał. Z badania aktywności ekonomicznej BEAL wynika, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy pracę straciło 125 tys. osób. Ale ponieważ w badaniu uwzględniane są tez osoby pracujące nielegalnie, to być może ciężka i długa zima ograniczyła szarą strefę. Po raz pierwszy jednak od kilku tygodni w pierwszym kwartale tego roku na 1000 osób pracujących przypadało o 25 więcej niepracujących, a wskaźnik zatrudnienia wynosił 49,4 proc.
- Dlatego dane dotyczące poprawy sytuacji na rynku pracy w kwietniu są tak ważne - dodał wiceprezes Witkowski.
Bezrobocie rejestrowane w kwietniu zmniejszyło się we wszystkich województwach. Najwyższa stopa bezrobocia utrzymywała się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (20,0 proc.), zachodnio-pomorskim (16,8 proc.), kujawsko- pomorskimi lubuskim (po 16,0 proc.) oraz podkarpackim (15,4 proc.).