Rośnie sprzedaż detaliczna, spada bezrobocie

- Gospodarka rozwija się powoli, ale stabilnie - uważa Józef Oleński, prezes GUS - Tak skomentował wyniki makroekonomiczne za pierwsze pół roku

Publikacja: 23.07.2010 13:18

Rośnie sprzedaż detaliczna, spada bezrobocie

Foto: ROL

Przypominał na konferencji prasowej, że choć dobre wyniki sprzedaży detalicznej, czy wartości sprzedanej okazały się wyższe niż przewidywał to rynek, to należy pamiętać o niskich wartościach sprzed roku - Dlatego ważne są trendy kilkumiesięczne - powiedział na konferencji prasowej.

GUS szacuje, że wzrost gospodarczy w II kwartale będzie podobny jak w dwóch poprzednich, czyli będzie oscylował wokół 3 proc. - Nie powinien istotnie się różnić, mamy nadzieję, że dynamika inwestycji także nieco wzrośnie - przyznała Halina Dmochowska, wiceprezes GUS. Z danych wynika, że wartość produkcji sprzedanej przemysłu w ciągu sześciu miesięcy tego roku jest o 10,6 proc wyższa niż w pierwszym półroczu 2009 roku ( przy ówczesnym spadku o 8,3 proc). Rośnie wydajność pracy - o 13 proc w skali roku, przy zatrudnieniu niższym o 2,1 proc i wzroście wynagrodzenia netto o 4,6 proc.

Choć w czerwcu wartość sprzedaży detalicznej była wyższa niż przewidywali analitycy ( 4,5 proc w cenach stałych), to jednak w całym półroczu jej dynamika była niska - o 0,7 proc więcej niż rok temu. Z danych GUS wynika też, iż po mroźnej i długiej zimie straty powoli nadrabia budownictwo. Produkcja budowlano - montażowa jest w ciągu 6 miesięcy o 6,1 proc niższa niż w 2009 roku, ale spadki zmniejszają się kwartalnie.

[srodtytul]Mniejsze bezrobocie [/srodtytul]

Poprawia się sytuacja na rynku pracy. W czerwcu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 11,6 proc. To 0 0,3 pkt proc mniej niż w maju, ale o 1 pkt proc więcej niż rok temu. -Spadki wynikają z tego,że więcej osób wyrejestrowuje się w porównaniu do tych, którzy się rejestrują - tłumaczyła wiceprezes Halina Dmochowska. W ciągu sześciu miesięcy do urzędów pracy zgłosiło się ponad 1,43 mln rejestrujących się osób, a 1,47 mln - wyrejestrowało się. W tym prawie 583 tys. dostało pracę , w tym ponad 120 tys. subsydiowaną. Firmy zgłosiły do pośredniaków prawie 550 tys. ofert pracy - o 13,4 proc więcej niż przed rokiem.

Pomimo to w firmach, gdzie pracuje od 10 pracowników, zatrudnienie jest niższa o 0,5 proc. niż w zeszłym roku. Na zasiłki dla bezrobotnych ( bez składki na ubezpieczenie społeczne) wydano w pierwszym półroczu 1,42 mld zł prawie o 36 proc. więcej niż rok temu w tym samym czasie.

Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Załamanie indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa przemysłowego
Gospodarka krajowa
Wzrost inflacji wspiera jastrzębie w RPP
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w czerwcu w Polsce lekko powyżej prognoz i poziomu z maja