Duże i średnie firmy przetwórstwa przemysłowego uważają, że mają zbyt duże zapasy. Informują o zmniejszającym się portfelu zamówień, ale mają nadzieję, że w kolejnych miesiącach odnotują poprawę.
Najgorzej swoją sytuację oceniają firmy małe. Sygnalizują m.in. trudności z terminowym regulowaniem bieżących zobowiązań finansowych.
Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w I kwartale wynosi podobnie jak przed rokiem 72 proc. (w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku wynosiło 76 proc.). W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych u producentów skór i wyrobów ze skór, metali, a także samochodów.
W budownictwie 13 proc. przedsiębiorstw mówi o poprawie sytuacji, a o pogorszeniu 28 proc. Tu wyraźnie zwiększa się portfel zamówień i poprawia sytuacja finansowa. Nieznacznie zmniejszają się trudności w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Przedsiębiorcy zapowiadają mniejsze, niż planowano przed miesiącem, redukcje zatrudnienia.
W handlu odnotowywany jest nieznaczny wzrost bieżącej sprzedaży, a prognozy wskazują możliwość pogorszenia. Firmy deklarują, że mniejsze niż przed miesiącem są trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań. Poziom zapasów jest nadal uważany za nadmierny, więc zamówienia u dostawcówmogą być znacznie ograniczone.