Bezrobocie lekko w górę

Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu roku wyniosła 11,7 proc. To nieco więcej niż miesiąc i rok temu.

Aktualizacja: 23.02.2017 12:34 Publikacja: 06.10.2011 11:48

Takie dane podał resort pracy. Ponad 1,86 mln osób miało pod koniec września status osoby bezrobotnej. Pracodawcy zgłosili 68,5 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.

Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu  wyniosła 11,7 proc. i w porównaniu do sierpnia wzrosła o 0,1 punktu procentowego.  Rok temu bezrobocie było niższe o 0,2 pkt proc.

Bezrobocie wzrosło w siedmiu województwach – najbardziej w pomorskim i warmińsko-mazurskim.

W pozostałych dziewięciu województwach (dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, podkarpackim, śląskim, świętokrzyskim i wielkopolskim) natężenie bezrobocia w skali miesiąca nie zmieniło się.

Jak podaje ministerstwo pracy względny (procentowy) wzrost  liczby bezrobotnych odnotowano w dwunastu województwach, przy czym najsilniejszy w województwie pomorskim, o 1,8 proc. (tj. o 1,8 tys. osób) oraz w województwie warmińsko-mazurskim, o 1,1 proc. (tj. o 1,1 tys. osób).

W trzech województwach (lubelskim, lubuskim i świętokrzyskim) miał miejsce spadek liczby bezrobotnych, oscylujący w granicach od 0,1 proc. w województwie lubelskim do 0,5 proc. w województwie lubuskim.

Eksperci z MPiPS tłumaczą, iż po wakacyjnym ożywieniu na rynku pracy, wrzesień jest miesiącem, w którym rejestrowały się osoby powracające do bezrobocia po zakończeniu prac sezonowych (np. w turystyce), jak również po zakończeniu udziału w aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu oraz po wygaśnięciu umów zawartych na czas określony. Pracodawcy zgłosili wyniosła 68,5 tys. wakatów. To o ponad 5,5 proc. mniej niż w sierpniu.

Pod koniec września najniższa stopa bezrobocia była w województwach wielkopolskim (8,5 proc) i mazowieckim (9,3 proc). A najwyższa na Warmii i Mazurach (18,7 proc). Ale na Mazowszu było zarejestrowanych najwięcej osób jako bezrobotne – prawie 237 tys., a najmniej w Lubuskiem – 55,7 tys. osób (przy 12,3 proc. stopie bezrobocia).

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe