Standard and Poor's: Rating Polski zależy od rządu i wydarzeń w Europie

Rating Polski zależy od polityki rządu oraz wydarzeń za granicą, powiedział dyrektor zarządzający Standard and Poor's Ratings Services (S&P) Moritz Kraemer.

Aktualizacja: 18.02.2017 13:09 Publikacja: 23.05.2012 10:51

Od 2007 roku rating S&P dla Polski znajduje się na poziomie "A minus" i ma stabilną perspektywę, co oznacza, że w średnim terminie ta ocena wiarygodności kredytowej prawdopodobnie nie ulegnie zmianie.

Dyrektor zarządzający zwrócił uwagę, że podniesienie ratingu mogłoby nastąpić dzięki dalszym wysiłkom rządu na rzecz poprawy konkurencyjności i reformom strukturalnym wspierającym wzrost wydajności.

Trzeba też jego zdaniem zmniejszać zadłużenie kraju tak, aby spadło poniżej pierwszego progu ostrożnościowego na poziomie 50 procent Produktu Krajowego Brutto.

Rząd założył, że relacja długu do PKB liczona według metodologii krajowej spadnie poniżej tego progu w 2013 roku.

"Jednak rating może być też poddany presji negatywnej, jeśli polskiemu rządowi nie uda się osiągnąć stabilnej sytuacji w finansach publicznych, lub osiągnie ją z większym poślizgiem niż wynika to z naszych założeń" - powiedział w opublikowanym w środę wywiadzie dla portalu obserwatorfinansowy.pl Kraemer.

"Podobnie znaczące i utrzymujące się poszerzenie nierównowagi zewnętrznej może narazić na presję obniżenia ratingu" - dodał.

Jego zdaniem choć Polska nie jest odizolowana od kryzysu w strefie euro, ułatwić politykę reagowania na ten kryzys powinna elastyczność dzięki niezależnej polityce monetarnej i płynnemu kursowi walutowemu.

Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Załamanie indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa przemysłowego