Zwiększyło się zatrudnienie. Nastroje przedsiębiorstw są zmienne. Oczekiwania przedsiębiorstw na najbliższe miesiące są w dalszym ciągu pesymistyczne – wynika z informacji sygnalnych na temat badań koniunktury w przemyśle, prowadzonym przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.
Wskaźnik koniunktury w maju wynosi 1,9 punktu. Zmniejszył swoją wartość o 1,6 punktu w ciągu miesiąca. W skali roku miał miejsce spadek wartości wskaźnika o 13,8 punktu.
Ekonomiści podkreślają, że maleje produkcja i zamówienia, zarówno krajowe jak i eksportowe. Produkcja na eksport także spada. Rosną zapasy, spada poziom cen. Pogorszenie koniunktury bardziej odczuły firmy z sektora prywatnego. Mimo odnotowanego pogorszenia zarówno przedsiębiorstwa publiczne jak i prywatne zwiększyły zatrudnienie. Zmniejszył się także przeciętny jednostkowy koszt produkcji, co nie przyczyniło się jednak do poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorstw. – podaje IRG SGH.
W przekroju według wielkości przedsiębiorstwa najbardziej poprawiła się sytuacja przedsiębiorstw największych, zatrudniających ponad 2001 pracowników. Największe pogorszenie koniunktury odnotowano w grupie przedsiębiorstw dużych, zatrudniających od 501 do 2000 pracowników.