W I kwartale tego roku odsetek takich firm spadł z 37,4 proc. pod koniec 2011 roku do 36,8 proc. Zwracają na to uwagę analitycy NBP w raporcie „Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw w I kwartale 2012". Jest to pierwsze pogorszenie aktywności inwestorów zanotowane od ośmiu kwartałów. Analitycy NBP podkreślają również, że firmy, które są w dobrej kondycji finansowej, bo np. ich przychody (nominalnie) wzrosły w I kwartale w stosunku rocznym o 12 proc., prowadzą zachowawczą politykę inwestycyjną. Ich zdaniem inwestycje są nie tylko niewielkie co do skali, ale także niższe niż potrzeby przedsiębiorstw.
– Słabnie aktywność inwestycyjna przedsiębiorstw. Wciąż mają pieniądze, by inwestować, ale nie robią tego, bo obawiają się wzrostu stałych kosztów, przy niepewności związanej ze zwiększeniem potencjalnego rynku zbytu. Większość inwestycji to wciąż modernizacje – komentuje dane NBP Adam Czerniak, ekonomista Kredyt Banku.
Inwestycje zwiększały przede wszystkim firmy usługowe i handlowe (o ponad 20 proc.) – a więc te, które koncentrują się na rynku krajowym. Dynamika w przypadku firm przemysłowych była mniejsza – 14,6 proc. W budownictwie inwestycje liczone w cenach bieżących spadły o 20,8 proc.
NBP ocenia kondycję finansową firm jako dobrą, chociaż na początku roku widać zmniejszenie dynamiki rentowności ze sprzedaży oraz spadający eksport. Przychody firm produkujących w kraju rosły szybciej niż eksporterów po raz pierwszy od dwóch lat.