W lipcu indeks PMI, który pokazuje kondycję sektora przemysłowego, wyniósł 49,7 pkt. To oznacza, że wzrósł w porównaniu z czerwcem, kiedy był najniższy od 35 miesięcy i wynosił 48 pkt. Wciąż jednak jest poniżej granicy 50 pkt oddzielającej wzrost od spowolnienia.
Ten wynik pozytywnie zaskoczył ekonomistów, którzy prognozowali kolejny spadek wskaźnika. – Pierwsza informacja z gospodarki za trzeci kwartał jest pozytywną niespodzianką – zauważa Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK i członek Rady Gospodarczej przy premierze. – Po trzech miesiącach spadku nastąpiło odbicie wskaźnika koniunktury PMI, a najbardziej cieszy sygnalizowany przez przedsiębiorstwa wzrost zatrudnienia. Jednak i on, i Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, zastanawiają się, czy i na ile ta poprawa może być tymczasowa. – Obawiam się, że to nie początek powrotu na ścieżkę wzrostu, bo produkcja kuleje, a popyt zewnętrzny jest słaby, w tym w Niemczech – mówi Starczewska-Krzysztoszek.
Firmy będą zatrudniać
Firmy przyznają, że wciąż mają kłopoty z nowymi zamówieniami, ale ich spadek był najsłabszy od czterech miesięcy, co znacząco przyczyniło się do poprawy głównego wskaźnika (o 0,8 pkt). Nowe zamówienia spadają jednak od sześciu miesięcy, głównie za sprawą zamówień eksportowych. Mówią też o pierwszym spadku kosztów produkcji od lipca 2009 r. A wskaźnik szczegółowy dotyczący zatrudnienia rośnie najszybciej od lutego zeszłego roku.
– Spadek kosztów produkcji nie tylko jest pierwszym od prawie półtora roku, ale też jego zmiana o 6,6 pkt jest jedną z większych zmian tego subindeksu w historii badania – podsumowuje Adam Czerniak, ekonomista Kredyt Banku. Ta zmiana wynika głównie z obniżki cen ropy naftowej na rynkach światowych.
Słabsze pogorszenie
– Wskaźnik PMI ciągle wskazuje na niewielkie pogorszenie?warunków w sektorze przemysłowym, jednak jego tempo uległo osłabieniu w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Korekta wskaźnika?PMI dotyczy w dużej mierze?wszystkich jego subindeksów – skomentowała Agata Urbańska, specjalistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej. Choć ostrożnie interpretuje dane, to ma nadzieję, że?spowolnienie w sektorze przemysłowym może być niewielkie.